×

Kim był George Floyd? Mężczyzna został zamordowany przez policjanta

Kim był George Floyd? Brutalne zabójstwo 46-letniego George’a Floyda wstrząsnęło Ameryką. Zamieszki dotarły już do Waszyngtonu, a zagrożenie było tak duże, że prezydent Donald Trump został sprowadzony do schronu. Tymczasem na jaw wychodzą kolejne szczegóły tragicznej śmierci czarnoskórego mężczyzny. Okazuje się, że on i jego zabójca, policjant Derek Chauvin pracowali w tym samym miejscu i czasie jako ochroniarze.

Śmierć, która wstrząsnęła Ameryką

Śmierć 46-letniego George’a Floyda zszokowało Amerykanów. Mężczyzna został zatrzymany przez policję, którą wezwał sprzedawca z delikatesów podejrzewający go o próbę zapłacenia sfałszowanym czekiem opiewającym na 20 dolarów.

Policjanci potraktowali Floyda jak najgorszego zbira. Wepchnęli go pod samochód, żeby nie mógł się ruszać, a następnie funkcjonariusz Derek Chauvin przyciskał kolanem szyję zatrzymanego aż ten stracił przytomność. Pozostali trzej policjanci przyglądali się temu obojętnie, a jeden z nich poradził duszonemu mężczyźnie, żeby się zrelaksował.

Chociaż dzięki nagraniom udostępnionym przez świadków od razu było wiadomo, co się stało, władze Minneapolis próbowały zamieść sprawę pod dywan. Poprzestały na zwolnieniu czterech funkcjonariuszy ze służby, nikomu nie stawiając zarzutów. Dopiero po trzech dniach zamieszek prokuratura zdecydowała się aresztować Chauvina pod zarzutem zabójstwa trzeciego stopnia i nieumyślnego spowodowania śmierci.

Różne wyniki sekcji

Rodzina Floyda podejrzewa, że uprawdopodobnieniu wersji o nieumyślnym spowodowaniu śmierci ma służyć sekcja zwłok, dokonana przez lekarza sądowego hrabstwa Hennepin, której wyniki znalazły się w oficjalnym raporcie. Jako przyczynę śmierci podano w nim zatrzymanie krążeniowo-oddechowe. Napisano także, że Floyd cierpiał na chorobę wieńcową, a w jego organizmie znaleziono ślady fentanylu i metamfetaminy.

Z kolei sekcja zwłok, zlecona przez rodzine Floyda niezależnemu zespołowi patologów, jako przyczynę śmierci wskazuje uduszenie mechaniczne, czyli zewnętrzne działanie prowadzące do braku dopływu tlenu. Biegli zatrudnieni przez rodzinę zmarłego nie znaleźli śladu ani narkotyków ani choroby wieńcowej. Bliscy Floyda zgodnie twierdzą, że gdyby chorował, zwłaszcza przewlekle, to coś by o tym wiedzieli.

Mimo to, partnerka Floyda apeluje o spokój.

Kim był George Floyd?

George Floyd miał opinię „łagodnego olbrzyma”. W młodości był dobrze zapowiadającym się sportowcem, odnoszącym sukcesy z futbolu amerykańskim i koszykówce. Jednak zamiast starać się o stypendium sportowe, wolał rzucić szkołę i założyć zespół hiphopowy Screwed Up Click.

Kiedy zorientował się, że nie podbije show biznesu, zaczął imać się różnych zajęć. W poszukiwaniu pracy przeprowadził się z Houston do Minneapolis. To zakończyło jego związek z Roxie Washington, z którą ma sześcioletnią córkę Giannę. Była partnerka, mimo że się rozstali, twierdzi, że był dobrym ojcem i nigdy nie miała do niego zastrzeżeń w tym zakresie.

W Minneapolis Floyd pracował jako kierowca ciężarówki i ochroniarz w restauracjach oraz klubach. Co ciekawe, przez pewien czas pracował w tym samym lokalu, w którym jako ochroniarz dorabiał sobie Derek Chauvin, który potem przyczynił się do jego śmierci, lub ją spowodował, zależy której sekcji zwłok się wierzy.

Tę informację ujawniła Maya Santamaria, była właścicielka baru El Nuevo Rodeo w Minneapolis w rozmowie z KSTP-TV. Okazuje się, że Floyd i Chauvin pracowali w tym samym klubie w tym samym czasie, ale to nie musi oznaczać, że się znali. Kobieta wyznała, że zawsze uważała Chauvina za niestabilnego emocjonalnie i zdecydowanie nadużywającego gazu pieprzowego wobec gości lokalu.

Źródła: tvn24.pl, wiadomosci.dziennik.pl
Fotografie: TheSun, Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij