×

Polak sędzią finału Mistrzostw Świata w Katarze. Ile zarobi Szymon Marciniak?

Choć reprezentacja Polski odpadła w 1/8 finału, najważniejszy mecz tegorocznych mistrzostw będzie miał swój polski akcent i to jeszcze jaki! Wczoraj media obiegła informacja, że finał Mistrzostw Świata w Katarze będzie sędziował Polak. Szymon Marciniak, bo o nim mowa, będzie pierwszym Polakiem, który jako główny arbiter poprowadzi tak ważny mecz. Oczywiście wiąże się to ze sporym wynagrodzeniem. Ile zarobi Szymon Marciniak na mundialu? Kwota robi wrażenie!

Polak sędzią finału Mistrzostw Świata w Katarze

Od początku mundialu w Katarze mówiło się o tym, że 41-letni Szymon Marciniak może być głównym arbitrem finału Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Ostateczna decyzja była jednak uzależniona od wielu czynników. Dziś, kiedy do meczu Argentyna – Francja zostało już zaledwie dwa dni, wszystko jest już jasne. Najbardziej znany polski sędzia w piłce nożnej będzie głównym arbitrem podczas finału Mistrzostw Świata w Katarze!

To dla Szymona Marciniaka ogromne wyróżnienie i spełnienie marzeń.

Marzyłem o tym jako mały chłopiec. Kiedy grałem w piłkę, myślałem, że może będę grać tak dobrze, że będę mógł zdobyć mistrzostwo świata. Dzisiaj jestem sędzią i dla sędziego sędziowanie finału mistrzostw świata, jest jak podniesienie go do góry. Oczywiście to podniesienie do góry będzie po bardzo dobrym meczu

– mówił Szymon Marciniak w rozmowie z FIFA (za sport.tvp.pl).

W parze ze spełnianiem marzenia idzie ogromne wyzwanie. W końcu cały świat będzie oceniał decyzje 41-latka na murawie. Szymon Marciniak nie ukrywa, że ma jasno określony cel na finał MŚ w Katarze.

Oczekuję wspaniałego meczu. Argentyna i Francja to dwie wielkie drużyny z niesamowitymi nazwiskami, które w każdej sekundzie mogą zrobić coś niesamowitego. Sędziowaliśmy obu drużynom, one znają nas. To duży kredyt zaufania od drużyn dla nas i postaramy się to wykorzystać. Zrobimy wszystko, żeby o sędziach nie mówiono ani słowa

– dodał Marciniak.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Jakub Laskowski®️ (@konto_sportowe)

Ile zarobi Szymon Marciniak?

FIFA ustaliła, że począwszy od turnieju w Rosji w 2018 roku, każdy sędzia meczowy będzie otrzymywał podstawowe wynagrodzenie za udział w MŚ w wysokości 70 tys. dolarów (około 310 tys. złotych). Co więcej, każdy sędzia asystent po raz pierwszy w historii otrzymał wówczas za udział w mundialu 25 tys. dolarów (około 110 tys. złotych).

Ile zarobi Szymon Marciniak? Wyliczenia przedstawił portal Businessinsider. Przypomnijmy, polski arbiter sędziował grupowe spotkanie Francja – Dania i mecz 1/8 finału Argentyna – Australia. Otrzymał tym samym za fazę grupową 3 tys. dolarów i 10 tys. dolarów za fazę pucharową. Jeśli dodamy do tego podstawę i gażę za finał, 41-latek zgarnie łącznie 93 tys. dolarów, czyli około 411 tys. złotych.

Nie tylko Szymon Marciniak

Jak podaje WP Sportowe Fakty, asystentami Szymona Marciniaka podczas finału MŚ będą inni Polacy – Paweł Sokolnicki i Tomasz Listkiewicz. Szefem VAR będzie natomiast Tomasz Kwiatkowski. Gratulacje panowie i powodzenia!

Przypomnijmy, finał MŚ w Katarze Argentyna – Francja odbędzie się w niedzielę 18 grudnia o godz. 16. Transmisja na żywo będzie dostępna w TVP i Pilot WP.

Źródła: businessinsider.com.pl, sportowefakty.wp.pl
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), www.instagram.com

Może Cię zainteresować