×

Francja to piłkarska potęga! Przed Polakami arcytrudne zadanie

Przed nami 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze. Tym razem Polacy zmierzą się z Francuzami, którzy mogą stanąć do walki bez najmniejszych kompleksów. Francja to piłkarska potęga i aktualny Mistrz Świata. Ostatnie wyniki trójkolorowych mówią same za siebie…

„Słabe strony Francji? Nie znalazłem”

Nie ma co się oszukiwać – lekko nie będzie. Francuzi zapowiadają, że zrobią wszystko, by nie dopuścić do rzutów karnych. Jak możemy się domyślać, słowa dotrzymają.

Polakom udało się awansować do 1/8 finału mistrzostw świata. To dla naszej drożyny ogromny sukces – wreszcie przerwaliśmy klątwę, która ciążyła na Polakach od 36 lat. Ale ten awans miał słodko-gorzki smak. Po meczu z reprezentacją Argentyny trudno było powiedzieć cokolwiek dobrego o stylu gry naszej reprezentacji. Zasłużone pochwały zebrał jedynie bramkarz Wojciech Szczęsny. A skoro tak zaprezentowaliśmy się podczas spotkania z Argentyną, jak wypadniemy w starciu z Francją? Ta myśl kołacze się dziś w głowie wszystkich polskich kibiców. Trener Czesław Michniewicz mówi wprost:

Słabe strony Francji? Szukałem i… nie znalazłem. Ale na pewno każdy zespół ma takie fazy meczu, gdy popełnia błędy. My na te błędy Francuzów musimy zapracować, dlatego trzeba cały czas wywierać na nich presję

— powiedział trener polskiej reprezentacji podczas konferencji prasowej.

Na pewno to będzie zupełnie inny mecz niż spotkania fazy grupowej. Musimy skupić się na sobie. Wiemy, co chcemy poprawić. Francja jest na podobnym poziomie jak Argentyna. Może ma jeszcze więcej indywidualności w składzie, więcej szybszych zawodników na skrzydłach. Jeżeli pokonamy broniących tytułu rywali, to możemy okrzyknąć się na chwilę właśnie mistrzami świata. Marzymy o tym

— podkreślił Michniewicz.

„La laga”

Francuzi twierdzą, że taktyką reprezentacji Polski na mecz z Francją jest „la laga”. O co chodzi? Wyjaśnił to dziennik „L’Equipe”.

Preferowana linia podania Polaków to zagranie Wojciecha Szczęsnego do Roberta Lewandowskiego. Środek pola nie uczestniczy w grze. Nazywamy to „la laga”, czyli „polski kick and rush”. Działa raczej dobrze

—  podsumowano.

Francuski dziennik od początku nie ma litości dla polskiej reprezentacji. Wcześniej stworzono karykaturę z Michniewiczem, rozmawiającego z Krychowiakiem. „Módlcie się” – poradził polski trener piłkarzowi.

Francja to piłkarska potęga

Do pewnego czasu osiągnięcia polskich oraz francuskich piłkarzy na mistrzostwach świata były zbliżone. Potem to Francuzi stali się piłkarską potęgą. Polacy zostali daleko w tyle.

W 1982 r. w meczu o medal udało nam się pokonać Francję. Wówczas spotkanie zakończyło się wynikiem 3:2. Cztery lara później Francuzi zdobyli brązowy medal, ale potem, tak jak i Polacy, zniknęli z mundialowego radaru. Wrócili dopiero w 1998 r., ale za to w wielkim stylu. Zagrali przed własną publicznością i odnieśli zwycięstwo. W 2006 r. Francuzi znowu znaleźli się w finale, ale tym razem przegrali z Włochami. Cztery lata temu, gdy mecze rozgrywano w Rosji, już nikt nie odebrał Francuzom złotego medalu.

W tym czasie Polacy kilkukrotnie wystąpili na mundialu (2002, 2006 i 2018), ale za każdym razem scenariusz był ten sam: Biało-Czerwoni odpadali w fazie grupowej.

A jak będzie tym razem?

Mecz Polska – Francja już dziś o godz. 16:00. Wierzycie w zwycięstwo biało-czerwonych?

Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), www.instagram.com

Może Cię zainteresować