×

Umorzenie śledztwa dotyczącego śmierci Piotra Woźniaka-Staraka. Ostateczne ustalenia

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie zdecydowała o umorzeniu śledztwa w sprawie wypadku, w wyniku którego zginął Piotr Woźniak-Starak. Nadal jednak prowadzone jest inne postępowanie związane z producentem filmowym.

Niespodziewane umorzenie śledztwa

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie poinformował, że prokuratura zdecydowała się umorzyć śledztwo w sprawie śmiertelnego wypadku na jeziorze Kisajno.

Prok. Krzysztof Stodolny powiedział:

Jak wynika z ustaleń śledztwa w nocy 17/18 sierpnia 2019r. znajdujący się w stanie nietrzeźwości Piotr W.-S. (1,7 promila alkoholu etylowego we krwi oraz 2,4 promila alkoholu etylowego w moczu) prowadził na jeziorach Kisajno, Niegocin i Boczne łódź motorową, a następnie około godziny trzeciej nad ranem, naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu wodnym, wykonując manewr gwałtownego skrętu łodzi z jednoczesnym przyspieszeniem, w wyniku czego pasażerka łodzi wypadła za burtę

Rzecznik Prokuratury dodał, że kobieta znajdująca się w łodzi wspólnie z producentem filmowym doznała ciężkich obrażeń. Należały do nich rozległe potłuczenia kończyn „z ograniczeniami ruchomości jednego ze stawów, co naruszyło funkcjonowanie narządów ciała na okres powyżej 7 dni”.

Przyczyny śmierci

Piotr Woźniak-Starak był producentem filmowym i reklamowym. Za jego największy sukces uznaje się film pt: „Bogowie” w reż. Łukasza Palkowskiego. Zasłynął również z wyprodukowania filmów takich jak m.in. „Sztuka kochania” w reż. Marii Sadowskiej czy „Ukryta gra” w reżyserii Łukasza Kośmickiego. W chwili śmierci był u szczytu kariery. Jak to możliwe, że odszedł?

W wyniku przeprowadzonego śledztwa udało się ustalić, że to właśnie gwałtowny manewr skrętu doprowadził do śmierci Piotra Woźniaka-Staraka, który kierował łodzią. Mężczyzna wpadając do wody, uderzył głową w pracującą śrubę.

Siła uderzenia była na tyle duża, że spowodowała szereg obrażeń, które doprowadziły do jego śmierci. Przez kilka dni ekipy nurków przeszukiwały dno. Na ciało producenta natrafiono dopiero 22 sierpnia.

Ze względu na fakt, że zdarzenie zostało spowodowane z winy zmarłego, prokuratura zadecydowała o umorzeniu śledztwa. Prokurator Stodolny dodał również, że po wypadku śledczy znaleźli w skrytce łodzi 11 gramów marihuany. Jednak nie wiadomo do kogo należała.

Pomimo uzyskania opinii z zakresu biologii i daktyloskopii, nie udało się ustalić do kogo przedmiotowy środek odurzający należał, śledztwo w tym zakresie umorzono wobec niewykrycia sprawców

Dyskusyjny pochówek poza cmentarzem

Pogrzeb Piotra Woźniaka-Staraka odbył się na terenie prywatnej posesji rodziny Staraków w Fuledzie. Zgodnie z polskim prawem pochówek zmarłych poza wyznaczonymi do tego miejscami jest zabroniony. W związku z tym, toczone jest postępowanie dotyczące nielegalnego pogrzebu producenta. 

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znajduje się od jakiegoś czasu projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Ma on na calu uaktualnienie polskiego prawa pogrzebowego w taki sposób, by bardziej dostępne stało się chowanie ludzi nie tylko na cmentarzach. Temat ten wciąż budzi wiele kontrowersji.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij