×

Trzaskowski apeluje do Dudy. Na odpowiedź daje mu czas do czwartkowego wieczora

Trzaskowski apeluje do Dudy, aby do czwartkowego wieczora ujawnił informacje dotyczące ułaskawień. Zdaniem kandydata KO, ten system musi być jak najbardziej przejrzysty.

Trzaskowski apeluje do Dudy

Po tym, jak Andrzej Duda ułaskawił pedofila zaczęły się pojawiać kolejne pytania o inne akty łaski udzielone przez prezydenta w trwającej kadencji. Wątpliwości ma także Rafał Trzaskowski, który na dzisiejszej konferencji prasowej w Trzciance (woj. wielkopolskie) stwierdził, że lista osób ułaskawionych przez Andrzeja Dudę budzi „mnóstwo wątpliwości i pytań”.

Jak podaje Onet, kandydat KO zaapelował do urzędującego prezydenta o to, aby ujawnił informacje dotyczące ułaskawienia. Chodzi dokładniej o siedem osób z których trzy z nich były skazane za handel narkotykami. Przestępstwo odbywało się w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Z kolei kolejne trzy persony zostały skazane za znęcanie się nad rodziną, a jedną skazano za morderstwo.

Ułaskawienia są bardzo ważnym elementem prezydentury i warto, żeby ten system był jak najbardziej przejrzysty. Nie chodzi tu oczywiście o dane osobowe, tylko o kategorie przestępstw. Chodzi o to, żeby opinia publiczna mogła poznać wszystkie szczegóły.

– oświadczył kandydat KO.

Trzaskowski chce również wiedzieć, czy na liście ułaskawionych osób znalazły się osoby związane z PiS albo wpłacające pieniądze na fundusz tej partii. Polityk zaapelował, aby te informacje zostały przekazane opinii publicznej do czwartkowego wieczoru. Jak podkreślił:

Te decyzje są na tyle istotne, że system powinien być przejrzysty. Zwłaszcza co do kryteriów, zwłaszcza co do tego na podstawie jakich zaleceń pan prezydent tego typu decyzje podejmuje.

Reakcja kancelarii prezydenta

Na reakcję ze strony kancelarii prezydenta nie trzeba było długo czekać. Jeszcze tego samego dnia odpowiedziano na apel kandydata KO.

Wszelkie informacje o ułaskawieniach podjętych przez prezydenta Andrzeja Dudę są dostępne na stronie internetowej prezydenta.

– powiedział Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy.

Portal TVN24 powołał się na dane ze strony prezydenta. We wtorek podał informację, że Andrzej Duda ułaskawił 95 osób w trakcie trwania swojej kadencji. Są to osoby skazane m.in. za zabójstwa, rozboje, znęcanie się nad rodziną czy handel narkotykami.

Na liście znalazły się także trzy osoby, skazane za dystrybucje zakazanych substancji. W ich przypadku prezydent odwołał się do ich „trudnej sytuacji rodzinnej, będącymi jedynymi żywicielami rodziny”. Tłumaczył także, że skazani mają pod opieką ciężko chore dzieci. Z kolei argumentem do ich ułaskawienia były dobre opinie środowiskowe skazanych oraz pozytywne prognozy kryminologiczne.

Źródła: wiadomosci.onet.pl, wiadomosci.radiozet.pl, www.gazetaprawna.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter, Imgur

Polecane

Może Cię zainteresować