×

Andrzej Duda ułaskawił pedofila? Kancelaria prezydenta tłumaczy, o co chodzi

Jak poinformowała we wtorek (30 czerwca) „Rzeczpospolita”, pod koniec swojej kadencji prezydent Andrzej Duda dokonał kilku ułaskawień. Ale jedno z nich wzbudza szczególne wątpliwości. Czy Andrzej Duda ułaskawił pedofila?

Ułaskawienia prezydenta Dudy

Jak zwykle w tego typu przypadkach, oficjalne dokumenty mówią niewiele. Jak informuje „Rzeczpospolita”, Kancelaria Prezydenta odmawia informacji na temat ułaskawień, powołując się na „ochronę prywatności”. Tym samym argumentem posługiwał się m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Chociaż decyzje o zastosowaniu prawa łaski nie są podawane do publicznej wiadomości, w jednym przypadku prezydent Duda zrobił wyjątek – chodziło o głośną sprawę ułaskawienia Jana Śpiewaka – znanego warszawskiego działacza społecznego, skazanego za zniesławienie.

„Rzeczpospolita” informuje, że wcześniej Duda ułaskawił m.in. skazanego za oszustwo, skazaną za uszkodzenie ciała i nietrzeźwego rowerzystę recydywistę. Ale to nie te decyzje wzbudziły kontrowersje.

Andrzej Duda ułaskawił pedofila?

Z dokumentów wynika, że prezydent Duda ułaskawił osobę skazaną za zgwałcenie małoletniego krewnego.

Mężczyzna otrzymał wyrok za bardzo poważne czyny – doprowadzenia osoby małoletniej do obcowania płciowego „groźbą, przemocą lub podstępem” (art. 197 par. 3 pkt. 2 i 3 kodeksu karnego oraz art. 207 par. 1 KK oraz 157 par. 2 KK) i znęcania się nad osobą najbliższą i doprowadzenie jej do uszkodzenia ciała.

Jak można uzasadnić ułaskawienie sprawcy takich czynów? Zdaniem Kancelarii Prezydenta, właśnie tak:

Postępowanie ułaskawieniowe w tej sprawie zostało zainicjowane prośbą o ułaskawienie złożoną przez osoby pokrzywdzone, które pojednały się ze skazanym. Decyzja Pana Prezydenta w tej sprawie była poprzedzona wnikliwą analizą sytuacji osób, których sprawa dotyczy, oraz pozytywnych rekomendacji zawartych w opiniach kuratora sądowego, sądów orzekających w obu instancjach oraz Prokuratora Generalnego, a także uzyskaniem dodatkowych informacji z sądu

– cytuje KPRP „Rzeczpospolita”.

Politycy KO żądają wyjaśnień

To uzasadnienie nie przekonało polityków KO, którzy zwołali konferencję prasową w tej sprawie.

Żądamy informacji na temat ułaskawienia pedofila przez Andrzeja Dudę

– mówili podczas wczorajszego wystąpienia.

Głos w tej bulwersującej sprawie zajął również wywołany do tablicy prezydent Duda. Na Twitterze napisał:

Sprawa dotyczyła jedynie zakazu zbliżania się. Inne kary były dawno wykonane (nie było gwałtu). Dorosła już od lat pokrzywdzona z matką prosiły o uchylenie zakazu zbliżania się, bo w praktyce mieszkają ze skazanym w jednym domu. To sprawa rodzinna. Wniosek popierały sądy i PG

W obronie decyzji prezydenta stanął m.in. minister Paweł Mucha, który uważa, że nagłośnienie ten sprawy jest polityczną zagrywką.

Czy ta bulwersująca informacja może zaszkodzić prezydentowi Dudzie w drugiej turze wyborów prezydenckich? Na sprawie próbuje już zyskać Rafał Trzaskowski…

Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować