×

Dlaczego Andrzej Duda siedział przed Joe Bidenem? Były prezydent RP ma na to wytłumaczenie

Za nami historyczne wydarzenie, jakim niewątpliwie jest pogrzeb królowej Elżbiety II. Wydarzenie, na którym pojawili się przywódcy z całego świata, w tym nasz prezydent. Uwagę zwraca fakt, że Andrzej Duda na pogrzebie królowej Elżbiety II siedział tuż przez Joe Bidenem. Przypadek? Otóż niekoniecznie.

Pogrzeb królowej wydarzeniem na skalę światową

Przez 70 lat panowania Elżbieta II zyskała szacunek i uznanie na całym świecie. Najlepszym dowodem na potwierdzenie tych słów są obrazki z ostatniego pożegnania brytyjskiej monarchini. Królową żegnały bowiem najważniejsze osobistości z różnych zakątków globu.

Co więcej, wydarzenie jest uznawane za największe wydarzenie w historii telewizji. Na całym świecie mogło je śledzić nawet 4 miliardy ludzi, tj. połowa globalnej populacji. W związku z gigantycznym zainteresowaniem strona brytyjska wszystko starannie zaplanowała i dopięła na ostatni guzyk. Szacuje się, że w pogrzeb Elżbiety II zaangażowanych było około 10 tys. osób!

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Ehsan (@ehsan_dehghann)

Wpadka Andrzeja Dudy

Dzień przed pogrzebem Elżbiety II nasz prezydent pojechał do Pałacu Westminsterskiego, gdzie postanowił wpisać się do księgi kondolencyjnej wyłożonej po śmierci królowej. Tam Andrzej Duda zaliczył wpadkę, która momentalnie obiegła media.

Otóż na nagraniu widzimy, jak po zapisaniu kilku słów prezydent zaczyna się wyraźnie wahać. Na szczęście był na to przygotowany. Z opresji wybawiła go ściąga, którą niemal niepostrzeżenie wyjął z rękawa. Nie ma to jak wrócić do czasów szkolnych w tak niecodziennej sytuacji, jaką jest pogrzeb królowej.

Duda na pogrzebie królowej Elżbiety II. Dlaczego siedział przed prezydentem USA?

Wczoraj Andrzej Duda wraz z małżonką zjawili się na nabożeństwie żałobnym w Opactwie Westminsterskim. Uwagę widzów zwrócił fakt, że nasz prezydent wraz z małżonką siedzieli na krzesłach bezpośrednio przed prezydentem USA Joe Bidenem i jego żoną. Takie rozmieszczenie gości nie było jednak przypadkowe.

Zasady rozmieszczenia gości na pogrzebie wytłumaczył Aleksander Kwaśniewski. W „Gościu Wydarzeń” na antenie Polsat News były prezydent wyjaśnił, że zadziałała precedencja. Otóż Duda siedział przed Bidenem, ponieważ sprawuje urząd o pięć lat dłużej od prezydenta USA.

Precedencja polega na tym, że kolejność jest taka: głowy koronowane, prezydenci, szefowie rządów czyli premierzy. Wśród prezydentów liczy się czas sprawowania urzędu. Dziś prezydent Andrzej Duda jest już siódmy rok prezydentem, a Joe Biden drugi rok. Między Bidenem, a Dudą jest pewnie duża grupa prezydentów, którzy dłużej sprawują swój urząd. Tu nie ma żadnego zmiłuj się, tak po prostu jest, to daty decydują o tym

– mówił w „Gościu Wydarzeń” były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

Źródła: www.o2.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter, Instagram

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij