×

Konferencja PKW: Oficjalne wyniki II tury wyborów prezydenckich 2020

Oficjalne wyniki II tury wyborów prezydenckich 2020. Państwowa Komisja Wyborcza podczas konferencji prasowej przekazała dane ze wszystkich obwodów wyborczych. Kto ostatecznie okazał się zwycięzcą?

Niedzielny triumfator

W II turze wyborów prezydenckich 2020 zmierzyli się Andrzej Duda (z poparciem PiS-u) i Rafał Trzaskowski (kandydat KO). Chociaż o 21:00 poznaliśmy cząstkowe wyniki II tury wyborów, to wciąż niejasne było, który z kandydatów wygrał. Według sondażu exit poll opublikowanego przez Ipsos, na Andrzeja Dudę zagłosowało 50,4 proc. wyborców, a na Rafała Trzaskowskiego – 49,6 proc. osób uprawnionych.

Ta niewielka różnica mogła jeszcze wszystko diametralnie zmienić. Dlatego z niecierpliwością wyczekiwano na oficjalnie wyniki od PKW. Jedno było pewne, obywatele nie zawiedli. Największym zaskoczeniem okazała się frekwencja, który wyniosła (na godz. 21:00) 68,9 proc. Dla porównania, w I turze wyborów do urn poszło 64,51 proc. osób uprawnionych.

W swoim „zwycięskim” przemówieniu wspomniał o tym Andrzej Duda.

Niech żyje Polska! Widzieliście tę wspaniałą frekwencję, prawie 70 procent, dziękuję z całego serca. Wygrać wybory prezydenckie przy 70-procentowej frekwencji, to jest niebywała wiadomość, jestem ogromnie wzruszony, dziękuję z całego serca wszystkim moim rodakom. Taka frekwencja wystawia nam piękne świadectwo, naszej demokracji.

– powiedział prezydent podczas swojego wieczoru wyborczego w Pułtusku.

Również kandydat KO podziękował za tak liczne wstawienie się Polaków w lokalach wyborczych. Jak mówił w Multimedialnym Parku Fontann:

Chciałem podziękować wam, bo bez was nie bylibyśmy tam, gdzie jesteśmy. Jestem przekonany, że odmienimy Polskę, bo jak raz się obudziliśmy, to nikt nas nie uśpi.

Oficjalne wyniki II tury wyborów prezydenckich 2020

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej o godz. 19:50 przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej podał oficjalne wyniki II tury wyborów prezydenckich 2020. Biorąc pod uwagę wcześniejsze cząstkowe wyniki, większego zaskoczenia nie było – Andrzej Duda będzie sprawował urząd prezydenta przez kolejne 5 lat.

Głosy Polaków ze wszystkich obwodów wyborczych (również i zza granicy) rozłożyły się następująco:

  • Andrzej Duda – 51,03 proc. (10 mln 440 tys. 648 głosów)
  • Rafał Trzaskowski – 48,97 proc. (10 mln 18 tys. 263 głosów)

Ostatecznie frekwencja wyniosła 68,18 proc.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij