×

Joe Biden oficjalnie zwyciężył. Donald Trump nie zgadza się z wynikami wyborów

Joe Biden oficjalnie zwyciężył i zostanie zaprzysiężony na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Kolegium Elektorów ogłosiło go 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z zapowiedziami, wiceprezydentem zostanie Kamala Harris. Zaprzysiężenie odbędzie się 20 stycznia.

Joe Biden oficjalnie zwyciężył

Na tę wiadomość czekał cały świat. Nareszcie wiemy, kto został wybrany na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Choć 3 listopada, 78-letni Biden zwyciężył w wyborach prezydenckich, to dopiero teraz oficjalnie można o nim mówić jako o prezydencie USA. Demokrata otrzymał poparcie ze strony wszystkich elektorów z kluczowych pod względem wyborczym stanów.

W Georgii, Michigan, Wisconsin, Arizonie oraz Pensylwanii Biden wygrał, ale jego rywal, Donald Trump kwestionował ten wynik. Aby zapewnić sobie prezydenturę potrzeba co najmniej 270 głosów elektorskich. Biden otrzymał już tę ilość, a do zliczenia pozostały już tylko cztery głosy z Hawajów. Zwykle głosowanie Kolegium Elektorów, traktuje się jako formalność, jednak tym razem ze względu na wątpliwość względem uczciwości procesu wyborczego, miało ono szczególne znaczenie.

„W bitwie o duszę Ameryki wygrała demokracja”

W trakcie 15-minutowego przemówienia w Wilmington Joe Biden odniósł się do wyników wyborów prezydenckich. Stwierdził, że jego zwycięstwo, to zwycięstwo demokracji.

Kolejny raz w Stanach Zjednoczonych zwyciężyły praworządność, nasza konstytucja i wola ludzi. Nasza demokracja była naciskana, testowana i zagrożona. Okazała się odporna, prawdziwa i silna.

Joe Biden powiedział, że nawet pandemia koronawirusa i towarzyszące jej zakłamanie nie jest w stanie zniszczyć obowiązującego porządku.

Ogień demokracji zapalono w tym kraju dawno temu. I wiemy, że nic – nawet pandemia czy nadużycia władzy – nie mogą go ugasić. W bitwie o duszę Ameryki wygrała demokracja.

Biden podkreślał, że w tegorocznych wyborach prezydenckich wzięła udział rekordowa liczba Amerykanów.

Gratulacje od Andrzeja Dudy

Andrzej Duda w liście skierowanym do Joe Bidena napisał:

Po zakończonym głosowaniu Kolegium Elektorów, chciałbym pogratulować Panu pomyślnego wyniku wyborczego i życzyć bardzo udanej kadencji jako 46. Prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Relacje pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi są doskonałym przykładem tego, czym jest prawdziwe Partnerstwo Strategiczne i jakie cele można osiągnąć działając wspólnie.

W piśmie prezydent RP podkreślił, że zarówno Polskę jak i USA łączą te same wartości. Wolność, sprawiedliwość, demokracja i prymat prawa międzynarodowego to jej najważniejsze części składowe.

Na nich zbudowaliśmy mocne fundamenty naszej dwustronnej współpracy, która jeszcze nigdy nie była tak silna i wzajemnie korzystna. W ramach Polsko-Amerykańskiego Dialogu Strategicznego poszerzyliśmy partnerstwo w kluczowych obszarach, takich jak bezpieczeństwo i obronność, współpraca gospodarcza i innowacyjność.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować