×

Zełenski o zwycięstwie Ukrainy. Podał wyznacznik, bez którego „nic nie ma sensu”

Zełenski o zwycięstwie Ukrainy. Czy to jest realne? Co musi się stać, żeby ukraiński prezydent uznał, że jego kraj wygrał? W rozmowie z brytyjskim tygodnikiem „The Economist” Wołodymyr Zełenski wskazał, czym tak naprawdę będzie dla niego zwycięstwo Ukrainy.

Wojna w Ukrainie

Dziś mija 33. dzień wyniszczającej wojny w Ukrainie. Szacuje się, że zniszczenia wyrządzone w infrastrukturze naszego sąsiada, są wyceniane na ponad 63 miliardów dolarów. Te rosną jednak każdego dnia i mogą być znacznie wyższe.

Wciąż istnieje również poważne zagrożenie zaangażowania Białorusi, która miałaby wesprzeć Rosję w inwazji na Ukrainę, o czym poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Zełenski o zwycięstwie Ukrainy

Wołodymyr Zełenski w ostatniej rozmowie z brytyjskim tygodnikiem „The Economist” zapewnił, że wierzy w zwycięstwo swojego państwa w wojnie z Rosją. Co przez to rozumieć i czym tak naprawdę będzie dla prezydenta Ukrainy wygrana?

Zwycięstwo to możliwość uratowania tak wielu ludzkich istnień, jak to możliwe […], ponieważ bez tego nic nie ma sensu. Nasza ziemia jest ważna, tak, ale to tylko terytorium

– ocenia Wołodymyr Zełenski w rozmowie z „Economistem”.

Jak zauważa w podsumowaniu „Economist”, Wołodymyr Zełenski nie wie, kiedy to wszystko się skończy, ale wie, że „skończy się to tym, że będziemy wciąż tu stać i bronić życia na Ukrainie”.

Sankcje nie zadowalają Ukrainy

Wojna trwa, a Zachód pomaga broniącej się Ukrainie na tyle, na ile uważa to za słuszne i rozsądne. Obecne sankcje, które dotychczas zostały nałożone na Rosję, nie zadowalają jednak sfrustrowanego Wołodymyra Zełenskiego. Prezydent Ukrainy ocenia je jako coś, co „ma raczej ukarać Rosję za to, co zrobiła, niż zapobiec temu, by poszła dalej”.

Wśród sankcji, które należałoby wprowadzić, głowa Ukrainy wymienia m.in. odcięcie od systemu SWIFT również największego rosyjskiego banku Sbierbank i embargo na rosyjskie surowce energetyczne. Prezydent zwraca także uwagę, że jakkolwiek dzielni są Ukraińcy, to wróg ma zdecydowanie większy potencjał militarny.

Zachód nie może mówić 'pomożemy wam w najbliższych tygodniach’. […] To nie pozwoli nam na odblokowanie okupowanych przez Rosjan miast, na dostarczenie żywności ich mieszkańcom , na przejęcie inicjatywy w działaniach wojskowych

– mówił prezydent Ukrainy.

Bliski współpracownik Zełenskiego: Rosja wycofa wojska z obszaru Kijowa.

Źródła: www.money.pl
Fotografie: Instagram

Może Cię zainteresować