×

Rosja o zwycięstwie Ukrainy w Eurowizji. „Dwie baby-jagi na smyczkach”

Ukraina wygrała tegoroczną Eurowizję. Zwycięzcą został zespół Kalush Orchestra. „Nasza odwaga robi wrażenie na świecie, nasza muzyka podbija Europę” – oświadczył po zwycięstwie swoich rodaków prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Rosja o zwycięstwie Ukrainy w Eurowyzji ma zupełnie inne zdanie. Sukces naszych sąsiadów skomentowała Maria Zacharowa, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej.

Zespół Kalush Orchestra z Ukrainy wygrał konkurs Eurowizji

Za nami kolejny, 66. już Konkurs Piosenki Eurowizji, który odbył się w Turynie we Włoszech. Zwycięzcą konkursu został ukraiński zespół Kalush Orchestra, który zaprezentował piosenkę pt. „Stefania”. Wokalista Psiuk napisał ją dla swojej matki, jednak w obliczu wojny utwór zadedykowano wszystkim ukraińskim matkom. Zwycięstwo na tegorocznej Eurowizji to trzecia nagroda dla Ukrainy w historii konkursu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Eurovision Song Contest (@eurovision)

Gratulacje ukraińskiemu zespołowi złożył m.in przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który oznajmił, że po sukcesie swoich rodaków „zrobimy, co w naszej mocy, aby ugościć uczestników i gości Eurowizji w ukraińskim Mariupolu, wolnym, spokojnym i odbudowanym”.

Drugie miejsce zajął Sam Ryder z Wielkiej Brytanii. Na ostatnim miejscu podium znalazła się reprezentantka Hiszpanii – Chanel. Reprezentant Polski, Krystian Ochman, zajął 12. miejsce.

Rosja o zwycięstwie Ukrainy w Eurowizji

Zwycięstwo Ukrainy na Eurowizji skomentowała w programie Władimira Sołowiowa na antenie Russia 1 Maria Zacharowa, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej. Według niej zwycięstwo Ukrainy jest „śmieszne” i „nieprzyzwoite”.

Zgoda, bez zwycięstwa Ukrainy na Eurowizji obraz tego, co stało się z tym krajem, nie byłby pełny. Narodowe stroje i instrumenty muzyczne, dwie baby-jagi na smyczkach, break dance i śpiewy o Azowstalu. Europa bije brawo na stojąco. Kurtyna

– napisała Maria Zacharowa, rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej.

Rzeczniczka dodała, że dziwi ją, że „organizatorzy pozwolili sobie na takie upokorzenie, ale jak się okazuje, upokarzanie Europy jest teraz w modzie”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Eurovision Song Contest (@eurovision)

Komentarze Rosjan po zwycięstwie Ukrainy na Eurowizji

Na Eurowizji suchej nitki nie pozostawiły także rosyjskie media. Pisano w nich o „tchórzliwej prowokacji” i „konkursie politycznym, nie muzycznym”. Producent muzyczny Iosif Prigożyn nazwał zwycięstwo Ukrainy „teatrzykiem” i zwrócił uwagę, że „konkurs od dłuższego czasu ma charakter czysto polityczny”. Podobnego zdania jest aktorka Jelena Drapeko.

Eurowizja już dawno przestała być konkursem piosenki, to wszystko jest akcją polityczną, w której występy artystów nie mają znaczenia

– powiedziała portalowi Gazeta.ru.

Przypomnijmy sobie raz jeszcze występ ukraińskiego zespołu Kalush Orchestra, który wygrał tegoroczną Eurowizję. Uważacie, że było to zasłużone zwycięstwo?

Źródła: kultura.onet.pl
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), www.instagram.com

Może Cię zainteresować