×

Historyczny wynik wyborów prezydenckich. W gminie na Podlasiu doszło do remisu

Historyczny wynik wyborów prezydenckich 2020. W jednej z gmin na Podlasiu w II turze Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski otrzymali identyczną liczbę głosów.

Historyczny wynik wyborów prezydenckich 2020

Do historycznego wydarzenia podczas wyborów prezydenckich 2020 doszło w gminie Mielnik w powiecie siemiatyckim (woj. podlaskie). To pierwszy taki przypadek w Polsce.

Jak wynika z danych przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą, Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski uzyskali tam identyczny wynik. Na obu kandydatów zagłosowało po 690 osób, czyli uzyskali dokładnie po 50 proc. głosów.

W skład tego obwodu wchodziły 3 lokale wyborcze. Podczas II tury wyborów do urn udało się łącznie 1 380 mieszkańców gminy Mielnik (frekwencja 63,22 proc.).

Aż trudno pomyśleć, co by było, gdyby ten wynik był ogólnopolski? Dogrywka?

Są też inne wyjątkowe miejsca na mapie Polski, o których głośno zrobiło się po wyborach prezydenckich. Przykładem może być gmina Klwów.

Gmina Klwów z rekordową frekwencją w kraju

Gminę Klwów (woj. mazowieckie) zamieszkuje blisko 4 tysiące osób. Uprawnionych do głosowania jest 2 786 osób. Według danych przekazanych przez PKW, ważny głos oddało tam aż 2 652 wyborców. Oznacza to, że frekwencja wyniosła 94,83 proc.

Walczyliśmy o zwycięstwo w jak najwyższej frekwencji już w pierwszej turze. Wtedy na całe województwo mazowieckie zajęliśmy drugie miejsce. Do zdobycia wozu strażackiego i zajęcia pierwszego miejsca zabrakło nam zaledwie 17 głosów. Dlatego na niedzielę wyborczą 12 lipca zmobilizowaliśmy się jeszcze bardziej. Okazało się, że byliśmy najlepsi w Polsce.

– powiedział Piotr Papis, wójt Klwowa.

W tej gminie jednak zdecydowanym zwycięzcą okazał się Andrzej Duda. Na urzędującego prezydenta postanowiło oddać głos 2 161 osób, co przełożyło się na 81,79 proc. wszystkich oddanych głosów.

Dla mnie to naprawdę zaszczyt, że mamy w naszej gminie tak świadomych mieszkańców. Cieszę się wraz z nimi i gratuluję wyniku prezydentowi, bo w naszej gminie Andrzej Duda osiągnął prawie 83 procent poparcia.

– dodał wójt.

Klwów w nagrodę za największą frekwencję wśród gmin powyżej 20 tysięcy mieszkańców otrzyma bojowy wóz strażacki o wartości 800 tysięcy złotych. Nagrodę ufundowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ponadto starosta przysuski Marian Niemirski przed II turą wyborów również obiecał nagrodę za najwyższą frekwencję wyborczą dla gminy z powiatu przysuskiego. Klwów otrzyma więc quada o wartości 50 tysięcy złotych.

Oficjalne wyniki II tury wyborów prezydenckich 2020 nie pozostawiły żadnych wątpliwości. Andrzej Duda będzie piastował stanowisko prezydenta przez kolejne pięć lat.

Źródła: wiadomosci.wp.pl, samorzad.pap.pl, polskatimes.pl, wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować