×

Kiedy wyniki wyborów prezydenckich 2020? PKW ujawnia datę ich ogłoszenia

Kiedy wyniki wyborów prezydenckich? Pierwsze, sondażowe poznaliśmy tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Na oficjalne wyniki PKW trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Co na ten temat mówi Państwowa Komisja Wyborcza?

Czym jest exit poll?

W niedzielę 28 czerwca odbyła się I tura wyborów prezydenckich. Startowało w niej 11 kandydatów, przy czym pięciu z nich sondaże przedwyborcze wróżyły wynik w granicach błędu statystycznego. Sondaż opublikowane przed rozpoczęciem ciszy wyborczej dawały zdecydowaną przewagę Andrzejowi Dudzie, ale nie na tyle dużą, by zapewniła mu wygraną w I turze. Drugi najlepszy wynik miał uzyskać kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

Opublikowane w niedzielę po zamknięciu lokali wyborczych pierwsze sondażowe wyniki, tzw. Exit poll, potwierdziły te przewidywania. Warto jednak pamiętać o tym, że exit poll to sondaż opierający się na odpowiedziach opuszczających lokal wyborców, na kogo głosowali. Nie wszyscy mają ochotę odpowiadać zgodnie ze stanem faktycznym.

Mimo to jednak przewaga dwóch kandydatów, którzy uzyskali najwyższe poparcie nad resztą peletonu jest tak znaczna, że raczej nie ma sensu oczekiwać drastycznych zmian.

Kiedy wyniki wyborów prezydenckich?

Państwowa Komisja Wyborcza ma w tym roku utrudnione zadanie, bo po raz pierwszy w naszej historii wybory odbywały się zarówno metodą tradycyjną, jak i korespondencyjną. Szczególnie zliczanie głosów wyborców, którzy zdecydowali się głosować zdalnie, zajmuje sporo czasu.

Wymaga bowiem otwarcia koperty, sprawdzenia oświadczenie o tajnym głosowaniu, czytelności podpisu, numeru PESEL i tak dalej, a całą procedurę senator Marek Borowski obliczył z zegarkiem w ręku na minutę i 34 sekundy. Tyle trzeba poświęcić na weryfikację jednego głosu.

W poniedziałek PKW sukcesywnie publikowuje cząstkowe wyniki wyborów, z których powoli zaczyna się wyłaniać obraz sytuacji po I turze wyborów prezydenckich. Jak zapowiedział wczoraj szef PKW, sędzia Sylwester Marciniak, nie należy oczekiwać wyników przed wtorkiem:

Mamy nadzieję jak najszybciej podać wyniki wyborów prezydenckich, będzie to we wtorek, ewentualnie w środę.

Jednak podczas dzisiejszej konferencji Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła, że „oficjalne wyniki wyborów pojawią się najpóźniej we wtorek rano, ale być może będą jeszcze dzisiaj”. Czekamy więc z niecierpliwością.

Źródła: superbiz.se.pl, www.gazetaprawna.pl, www.wprost.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować