×

Szumowski wziął urlop w czasie epidemii? WP ustaliło, gdzie przebywa minister

Szumowski wziął urlop w czasie, gdy w Polsce statystyki zakażeń znowu rosną? Koronawirus szaleje, a minister zdrowia jakby zapadł się pod ziemię. W końcu dziennikarze WP ustalili, gdzie przebywa jeden z najpopularniejszych ludzi w naszym kraju.

Statystyki zakażeń szybują w górę

Statystyki zakażeń SARS-Cov-2 nie napawają optymizmem. Nie ma wątpliwości, że Polska słono płaci za złagodzenie większości obostrzeń. Dzienne przyrosty liczby zakażonych sięgają rekordów z wiosny.

W zeszłym tygodniu odnotowano największą w ostatnim czasie liczbę zachorowań na koronawirusa w naszym kraju:

  • środa (22 lipca) – 360,
  • czwartek (23 lipca) – 418,
  • piątek (24 lipca) – 458,
  • sobota (25 lipca) – 584,
  • niedziela (26 lipca) – 443,
  • poniedziałek (27 lipca) – 337,
  • wtorek (28 lipca) – 502.

Należałoby oczekiwać, że w tej sytuacji kluczową postacią będzie minister zdrowia. Jednak polityk jakby zapadł się pod ziemię. Od zeszłego tygodnia ani razu nie zabrał głosu i nie zorganizował konferencji prasowej. Tymczasem eksperci mówią o drugiej fali koronawirusa, a rodzice martwią się, czy ich dzieci wrócą we wrześniu do szkół.

Szumowski wziął urlop?

Minister zdrowia nie pokazuje się publicznie od czasu wyborów prezydenckich. Pojawiał się jedynie w ławach sejmowych w czasie głosowań. Za to nie był obecny 16 lipca na szczycie Rady Ministrów Zdrowia Unii Europejskiej. Na spotkanie oddelegowano wiceministrów. W mediach Łukasz Szumowski pojawił się tylko raz, gdy wypowiadał się dla jednej z telewizji.

Jak udało się ustalić Wirtualnej Polsce, minister zdrowia wyjechał na urlop:

Pan minister cały obecny tydzień przebywa na urlopie. Dzisiaj już liczba nowych zachorowań jest niższa. Wszystko mamy pod kontrolą.

– powiedział WP Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia.

Na dowód we wtorek Fakt i Super Express opublikowały zdjęcia Szumowskiego wypoczywającego z rodziną na Suwalszczyźnie.

Co ciekawe, minister zdrowia jeszcze niedawno zapewniał, że w wakacje nie będzie odpoczywał. Jak powiedział w rozmowie z SE:

Ja akurat nie planuję urlopu. Na razie planuję przeżyć do następnego dnia. Ale wakacje rodzinne już są możliwe. Otworzyliśmy przecież hotele i pensjonaty.

Czy dojdzie do zmiany na stołku?

W mediach nieustannie pojawia się temat dotyczący rekonstrukcji rządu. Jak nieoficjalnie ustalił portal Onet, na liście „do wymiany” znajduje się m.in minister zdrowia. O tym, czy Szumowski zostanie w rządzie wypowiedział się ostatnio sam premier. Morawiecki przyznał, że chciałby, aby pozostał on na swoim stanowisku.

Tymczasem polityk PiS, który nie sprzyja Łukaszowi Szumowskiemu w rozmowie z WP powiedział, że w rządzie zdania, co do przyszłości ministra zdrowia są jednak podzielone:

Jest na liście „do wymiany”. To jednak nie jest takie proste. Stanowisko szefa tego resortu to zawsze gorące krzesło i kolejni ministrowie odchodzą w niesławie. Mało kto chce się podjąć tej pracy.

Kilka dni temu Gazeta Wyborcza podała, że jednym z kandydatów na zastępców Łukasza Szumowskiego jest były wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski. Na razie nic jednak nie jest przesądzone.

Jak Łukasz będzie chciał odejść, to zrobi to na własnych zasadach. Nie słyszałem jednak, by miało dojść do zmiany.

– powiedział WP polityk z otoczenia premiera Mateusza Morawieckiego.

Na Łukaszu Szumowskim ciąży dużo zarzutów. Chodzi przede wszystkim o zakupione przez resort maseczki bez prawidłowych certyfikatów od instruktora narciarstwa zaznajomionego z rodziną Szumowskich. Druga sprawa to respiratory, które miały zostać zakupione od byłego handlarza bronią. Duża ich część wciąż nie dotarła do ministerstwa. Kontrolę w tej sprawie zapowiedziała już Najwyższa Izba Kontroli.

Źródła: wiadomosci.wp.pl, natemat.pl, nczas.com
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter, Imgur

Polecane

Może Cię zainteresować