×

Dni wolne od pracy w 2023 roku. Już teraz zaplanuj swój urlop!

Końcówka roku to czas podsumowań tego, co udało nam się w mijającym roku dokonać. To także czas planowania i wyznaczania celów na rok kolejny. W 2023 roku czeka nas 250 dni pracujących i 115 dni wolnych. Warto więc zawczasu zaplanować swój urlop, aby cieszyć się jak najdłuższym wypoczynkiem.

115 dni wolnych od pracy

W Polsce obowiązuje 13 dni ustawowo wolnych od pracy. W roku 2023 pracownicy otrzymają ich 10, dlatego, że trzy z nich przypadają na niedzielę. Natomiast zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi dzień wolny, jeśli święto przypada w każdym innym dniu niż niedziela.

W nadchodzącym roku czeka nas 250 dni pracujących a także 115 dni wolnych od pracy. Wliczają się w nie dni ustawowo wolne od pracy. W 2023 roku wypadają trzy wolne poniedziałki a także po dwie wolne środy i wtorki. W konsekwencji przy odpowiednim zaplanowaniu możemy cieszyć się z naprawdę korzystnego odpoczynku.

Pierwszym długim weekendem możemy się cieszyć już na początku stycznia. Przypadające co roku święto Trzech Króli wypada bowiem w piątek 6 stycznia. Co z pozostałymi dniami? Sprawdźcie poniżej.

Pixabay

Pixabay

Dni wolne od pracy w 2023 roku

Bardzo korzystnie wypada także majówka. Jeśli weźmiemy dodatkowo jeden dzień urlopu we wtorek 2 maja to będziemy cieszyć się pięciodniowym wypoczynkiem. W czerwcu natomiast warto odebrać dzień urlopu w piątek 9. Dzięki przypadającemu na 8 czerwca święcie Bożego Ciała możemy mieć cztery dni wolnego od pracy.

Dni wolne od pracy w 2023:

1 stycznia – Nowy Rok – niedziela;
6 stycznia – Trzech Króli – piątek;
9 i 10 kwietnia – Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny – niedziela i poniedziałek;
1 maja – Święto Pracy – poniedziałek;
3 maja – Święto Konstytucji 3 maja – środa;
8 czerwca – Boże Ciało – czwartek;
15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego – wtorek;
1 listopada – Wszystkich Świętych – środa;
11 listopada – Dzień Niepodległości – sobota;
25 i 26 grudnia – Boże Narodzenie – poniedziałek i wtorek.

Ferie zimowe 2023

Rodzice uczniów przy planowaniu urlopów biorą pod uwagę także przerwę zimową swoich dzieci. Po rocznej przerwie wraca podział terminów ferii zimowych. Tradycyjnie odbędą się w czterech turach.

– od 16 do 29 stycznia wypoczywać będą uczniowie z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego;
– od 23 stycznia do 5 lutego na ferie wyjadą uczniowie z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego;
– od 30 stycznia do 12 lutego – to czas wypoczynku dla województw kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego;
– od 13 do 26 lutego – w ostatniej turze przyjdzie czas na województwa zachodniopomorskie, dolnośląskie; mazowieckie i opolskie.

Dodatkowo warto pamiętać, że na okres od 6 do 11 kwietnia 2023 r. przypada wiosenna przerwa świąteczna. Wakacje dla uczniów rozpoczną się natomiast 24 czerwca 2023 roku.

Źródła: www.edziecko.pl, www.bankier.pl
Fotografie: Flickr, Rawpixel (miniatura wpisu), www.flickr.com, www.rawpixel.com

Może Cię zainteresować