×

Szumowski o wyborach prezydenckich. „Najwcześniej za dwa lata”

Szumowski o wyborach prezydenckich! Minister zdrowia przekazał dzisiaj, tj. 17 kwietnia rekomendacje premierowi Morawieckiemu. Według niego, przeprowadzenie wyborów w tradycyjnej formie „jest możliwe najwcześniej w sposób bezpieczny za 2 lata”. Jeśli jednak opozycja się na to nie zgodzi, istnieje druga możliwość.

Epidemia w Polsce

Podczas piątkowej konferencji prasowej, prof. Łukasz Szumowski powiedział, epidemia koronawirusa będzie nam towarzyszyła dopóki nie zostanie opracowana szczepionka.

Epidemia będzie nam towarzyszyła przez najbliższe miesiące prawdopodobnie do 1,5 roku, dopóki nie pojawi się szczepionka. Wiemy, że ta szczepionka może powstać najwcześniej w przeciągu kilkunastu miesięcy zgonie z wszystkimi danymi z różnych grup badających i analizujących tę sytuację

W związku z tym, wydał rekomendacje premierowi Morawieckiemu dotyczące przeprowadzenia wyborów prezydenckich w Polsce.

Szumowski o wyborach prezydenckich

Szef resortu zdrowia przyznał, że w obecnej sytuacji organizowanie wyborów w tradycyjny sposób byłoby nierozsądne. W związku z tym, zaleca przesunięcie wyborów albo przeprowadzenie ich w innej formie.

Moje rekomendacje przeprowadzenia wyborów prezydenckich w tej tradycyjnej formie, gdzie wszyscy idziemy do urn, spotykamy się w lokalach wyborczych, są możliwe najwcześniej w sposób bezpieczny za dwa lata – i taka jest moja rekomendacja. Jeżeli ugrupowania polityczne nie zgodzą się na taką formułę, takie rozwiązanie, wtedy jedyną formą bezpieczną przeprowadzenia wyborów prezydenckich są wybory korespondencyjne.

Jednak szczegółowe rekomendacje w tej sprawie może przedstawić dopiero, gdy ustawa o wyborach korespondencyjnych zostanie dopracowana i wróci do parlamentu.

Wszelkie dane medyczne mówią, że nie ma lepszych lub gorszych terminów, miesięcy na przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych z punktu widzenia medycznego. O wszystkich szczegółach, o formule, szczegółowych zaleceniach dotyczących przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych będę mógł poinformować pana premiera i przekazać mu swoje rekomendacje w momencie, gdy ustawa o wyborach korespondencyjnych będzie już w pełni ukształtowana i wróci w ostatecznej formie do parlamentu.

Minister Szumowski zaznaczył również, że zgodnie z najnowszymi danymi medycznymi – nie ma idealnego terminu na przeprowadzenie wyborów w tej formie. Według niego, jesień też może być trudnym czasem z uwagi na wysoką liczbę zachorowań na grypę.

Jak ostrzegał:

Jesienią spodziewamy się drugiej fali epidemii. I to nie tylko koronawirusa, ale też fali zachorowań na grypę

Póki co, możemy się cieszyć, że od 20 kwietnia rząd łagodzi niektóre obostrzenia.

Źródła: wiadomosci.onet.pl, www.politykazdrowotna.com, www.zachod.pl
Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), YouTube, Imgur

Może Cię zainteresować

zamknij