×

Koronawirus w Polsce 24 września. Polska nie chce widzieć nosicieli COVID-19

Koronawirus w Polsce 24 września. Ministerstwo Zdrowia znów odnotowało wzrost ilości zakażeń oraz zgonów z powodu Covid-19. W dodatku wciąż znajdujemy się na szarym końcu Europy pod względem liczby wykonywanych dziennie testów.

Niezidentyfikowani nosiciele

Wczorajsza informacja o wynalezieniu przez polskich naukowców skutecznego leku na koronawirusa sprawiła, że wiele osób uwierzyło, że możliwe jest w miarę szybkie zakończenie epidemii. Niestety nie ma wątpliwości, że zanim środek trafi do powszechnego użytku, minie sporo czasu.

Co więcej, należy pamiętać, że lek nie spowoduje „zniknięcia” choroby. Bardzo prawdopodobne jest, że COVID-19 pozostanie z nami już na zawsze jak np. grypa czy świnka.

Zwalczeniu epidemii zdecydowanie nie sprzyja taktyka, którą przyjęła Polska. Podczas gdy w niemal całej Europie odnotowywane są kolejne rekordy zachorowań, w kraju maleje ilość wykonywanych testów. Polska plasuje się na 38. miejscu spośród 47. krajów europejskich pod względem dziennej liczby testów na COVID-19. Międzynarodowi eksperci nie mają wątpliwości, że w kraju jest dużo więcej chorych, niż wskazują dane Ministerstwa Zdrowia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśniał niedawno, że mniejsza ilość testów wynika z faktu zmiany strategii NFZ.

Wzrost udziału pozytywnych testów w ogólnej ich liczbie to skutek zmiany strategii testowania i bezwzględnego wzrostu liczby zachorowań. Testujemy przede wszystkim osoby objawowe, a zrezygnowaliśmy z testowania osób na kwarantannie i po izolacji.

Kierowanie na badania od 1 września

Od 1 września weszły w życie nowe zasady kierowania na testy. Od tej pory mogą to robić lekarze rodzinni, ale tylko w sytuacji, gdy u pacjenta występują jednocześnie cztery objawy: gorączka, kaszel, duszności oraz utrata węchu lub smaku. Należy pamiętać, że ogromna rzesza chorych na koronawirusa ma tylko część z wymienionych oznak zakażenia.

Zdaniem profesora Włodzimierza Guta, eksperta z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, nowe regulacje są bardzo niebezpieczne, ponieważ tuszują rzeczywistą liczbę zachorowań.

Udajemy, że bezobjawowe osoby nie są chore. Tyle że one zarażają. A to oznacza, że nikt nie kontroluje, jak rozsiewa się wirus. To niebezpieczne. Przekroczyliśmy niedawno granicę tysiąca chorych. Wkrótce może być dużo gorzej. Sytuacja się nie zmieni, jeśli zamkniemy oczy. Skończy się tragedią.

Koronawirus w Polsce 24 września

W dzisiejszym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1 136 nowych zakażeniach koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą województw:
małopolskiego (183),
mazowieckiego (149),
pomorskiego (143),
śląskiego (110),
łódzkiego (84),
wielkopolskiego (84),
podkarpackiego (62),
dolnośląskiego (58),
lubelskiego (58),
kujawsko-pomorskiego (41),
podlaskiego (38),
świętokrzyskiego (36),
zachodniopomorskiego (28),
warmińsko-mazurskiego (23),
lubuskiego (20),
opolskiego (19).

Niestety w ciągu ostatnich 24 godzin wzrosła także liczba przypadków śmiertelnych. Resort zdrowia powiadomił o 25 kolejnych zgonach, wśród osób z COVID-19.

Z przykrością informujemy o śmierci 25 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 72-M Kędzierzyn-Koźle, 72-M Lublin, 89-K Warszawa, 68-M, 92-M Bydgoszcz, 74-M Bełchatów, 64-M, 91-K Zgierz, 80-M Kraków, 89-M Mielec, 75-K Przemyśl, 83-K Sanok, 76-M Dębica, 65-M Łańcut, 71-M Augustów, 43-M Poznań (mieszkaniec woj. lubuskiego), 92-K, 80-K, 81-K, 69-M Poznań, 87-K Wejherowo, 50-K Częstochowa, 72-K, 75-M Tychy, 85-M Racibórz. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 82 809/2 369 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować