×

Nowe zasady noszenia maseczek. Od dzisiaj niemal wszyscy muszą zakrywać twarz

Nowe zasady noszenia maseczek wchodzą w życie już dziś! Regulacje są odpowiedzią Ministerstwa Zdrowia na nagły wzrost ilości zakażeń koronawirusem. Zmian jest sporo, dlatego warto się z nimi zapoznać, aby uniknąć dotkliwych kar w postaci mandatów.

Nowe zasady noszenia maseczek

Dziś rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnym, rekordowym przyroście zakażeń COVID-19 w Polsce. W ciągu ostatniej doby odnotowano aż 843 nowe przypadki koronawirusa.

W związku z nastaniem drugiej fali epidemii, konieczne było wprowadzenie zmian w zakresie obowiązku zasłaniania ust i nosa. Od dzisiaj przepisy dotyczące zakrywania twarzy są nieco bardziej precyzyjne niż dotychczas. Właśnie w ten sposób resort zdrowia zamierza walczyć z osobami, które do tej pory bezpodstawnie powoływały się na przeciwwskazania zdrowotne, aby dla własnej wygody uniknąć konieczności zasłaniania twarzy.

W opublikowanym w piątek wieczorem dokumencie, który znalazł się w Dzienniku Ustaw wprowadzono pewne zmiany w odniesieniu do pierwotnej wersji projektu. Teraz zakrywanie ust i nosa przy użyciu maseczki, fragmentu odzieży bądź przyłbicy będzie obowiązkowe dla każdego.

Maseczki będą nosić wszyscy?

Jeszcze niedawno planowano, by od 1 września 2020 r. obowiązywał w Polsce przepis, który wprowadzałby konieczność okazania specjalnego zaświadczenia potwierdzającego niemożność zakrywania ust i nosa ze względów zdrowotnych.

Ostatecznie, jednak zdecydowano się na inne rozwiązanie. Do tej pory dość częstym zjawiskiem było wymigiwanie się części obywateli od noszenia maseczek ochronnych. Spore grono osób jako powód jej braku podawało astmę bądź inne, popularne schorzenia.

Jak wyjaśnił wiceminister Janusz Cieszyński, teraz jedynie niewielka część społeczeństwa będzie zwolniona z obowiązku zakrywania ust i nosa.

Z uwagi na fakt, że obserwujemy coraz częstsze lekceważenie obowiązku zasłaniania nosa i ust, co może skutkować nowymi zakażeniami, oraz biorąc pod uwagę opinie lekarzy, którzy nie widzą istotnych przeciwwskazań do noszenia masek, zdecydowaliśmy się, że od soboty z obowiązku zakrywania nosa i ust w sklepach, urzędach czy transporcie zwalniają ściśle określone w rozporządzeniu wskazania. Poza nimi obowiązek zasłaniania twarzy jest powszechny.

Osoby zwolnione z obowiązku zasłaniania twarzy to: ludzie cierpiący na całościowe zaburzenia rozwoju, chorzy psychicznie, niepełnosprawni intelektualnie w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim oraz osoby mające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust bądź nosa.

Fotografie: Twitter, Freepik

Może Cię zainteresować

zamknij