×

Rząd łagodzi obostrzenia związane z pandemią koronawirusa! Co się zmieni?

Rząd łagodzi obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Rządowy plan składa się z 4 etapów, które będą wdrażane w życie stopniowo, w zależności od bieżącej sytuacji w kraju. Już od poniedziałku 20 kwietnia czekają nas spore zmiany!

Rząd łagodzi obostrzenia – zmiany w czterech etapach

Polski rząd stopniowo łagodzi restrykcje i przedstawia plan tzw. odmrażania gospodarki.

Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki:

Mamy trzy cele, trzy „i”. Izolacja, identyfikacja i informatyzacja

Jednocześnie dodał, że racjonalne poluzowanie obostrzeń wynika z faktu, iż Polacy dobrze reagują na obostrzenia i obowiązek kwarantanny.

Jakie zmiany czekają nas od 20 kwietnia? W pierwszym etapie zniesiony zostaje zakaz wstępu do lasów i parków. Ponadto, osoby powyżej 13. roku życia, będą mogły przemieszczać się bez opieki dorosłego. Zmienią się również zasady w sklepach: liczba klientów będzie uzależniona od powierzchni sklepów (dotychczas zależało to od liczby kas).

W kościołach będzie mogło przebywać więcej wiernych, konkretnie 1 osoba na 15 mkw. powierzchni.

To się nie zmienia

W dalszym ciągu rząd zaleca pracę zdalną oraz zachowanie dystansu społecznego. Jak zapowiedział minister Szumowski oraz premier, możemy się również spodziewać, że obowiązek noszenia maseczek, który wszedł w życie 16 kwietnia, będzie obowiązywał nas jeszcze przez wiele miesięcy. Być może aż do momentu wynalezienia szczepionki na koronawirusa.

Oprócz obowiązku zakrywania nosa i ust, nadal obowiązuje zasada zachowania 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych. Nadal nie wolno korzystać z placów zabaw!

Zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych, zostaną otwarte dopiero w III etapie wdrażania zmian. Również wtedy, przy ustaleniu maksymalnej liczy osób w grupie lub klasie, uruchomiona zostanie opieka dla dzieci w żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych (klasy 1-3).

„Nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji”

Minister Szumowski ogłasza zmiany, a jednocześnie apeluje o rozważność:

Otworzymy lasy i parki, przy czym nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji, do bardzo szerokich wyjść; to ma być zwiększony komfort zdrowia psychicznego dla ludzi i tak do tego podchodzimy

Według premiera Morawieckiego, walka z koronawirusem przechodzi obecnie do etapu kontrofensywy. Jak podkreśla:

(…) poprzez nasze działania i obostrzenia kupujemy sobie czas i powodujemy, że wiele osób może uratować swoje życie. Dzięki temu mamy czas na dostosowanie służby zdrowia i kupowanie sprzętu

Minister Szumowski przypomniał również o dalszym obowiązywaniu zasad, takich jak dezynfekcja rąk i powierzchni, czy ochrona osób najsłabszych, chorych, starszych.

Źródła: polskatimes.pl, www.polsatnews.pl, Twitter.com
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij