×

Koronawirus w Polsce 13 sierpnia. Kolejny gigantyczny przyrost zakażeń

Koronawirus w Polsce 13 sierpnia. Epidemia ma nadal, jak podkreślił minister zdrowia, charakter regionalny. Przy okazji zaprzeczył pogłoskom, że służba zdrowia staje się niewydolna.

Wirus „regionalny”

Od połowy wakacji obserwujemy w Polsce niepokojący wzrost nowych zakażeń koronawirusem. W sobotę 8 sierpnia padł gigantyczny rekord zachorowań na Covid-19 od początku pandemii. Tego dnia wykryto 843 nowych przypadków. Drugi najwyższy wynik padł w środę 12 sierpnia. Testy przeprowadzone u 715 osób dały wynik pozytywny.

Tymczasem minister zdrowia uspokaja, że nie ma powodu do obaw. Jego zdaniem możliwość zakażenia się w miejscu publicznym jest niewielka, a ogniskami nowych zachorowań są duże imprezy rodzinne, głównie wesela. 

Jak tłumaczył w rozmowie z Onetem:

Ludzie nie tyle, co zaczęli zarażać się na ulicy, co na imprezach. Widzimy, że ta epidemia się regionalizuje, szczególnie w miejscach, gdzie są duże wesela, duże rodziny. Nie widzimy, żeby to się rozlewało na całą Polskę.

Łukasz Szumowski podkreślił, że polska służba zdrowia jest przygotowana na wzrost liczby chorych i jeszcze dużo jej brakuje do osiągnięcia granicy wydolności:

Jeśli liczba chorych potrajałaby się co kilka dni, byłbym bardzo zaniepokojony.

Polska podzielona na strefy

Na razie na terenie Polski zostały wyodrębnione rejony, w których obowiązuje surowszy rygor sanitarny niż w reszcie kraju. Lista zagrożonych powiatów jest regularnie aktualizowana.

Zdaniem Szumowskiego, sytuacja stałaby się alarmująca, gdyby w Polsce pojawiło się 7-9 tysięcy aktywnych przypadków podlegających hospitalizacji. Wtedy cały kraj stałby się czerwoną strefą.

Zapowiedział, że jednym ze sposobów, by do tego nie dopuścić będzie szersza niż dotąd promocja szczepień przeciwko grypie sezonowej. Nie będą one obowiązkowe, jednak seniorzy i pracownicy służby zdrowia będą do nich szczególnie zachęcani poprzez obietnicę refundacji kosztów szczepienia.

Tymczasem, nie czekając aż minister zdrowia ogłosi, które powiaty należą do czerwonej strefy, kolejny kraj całą Polskę uznał za czerwoną strefę. Po Litwie, Łotwie i Estonii również Norwegia uznała osoby przyjeżdżające z Polski za zagrożenie epidemiologiczne i wprowadza dla nich obowiązkową kwarantannę.

Koronawirus w Polsce 13 sierpnia

Rzeczywiście jest się czego obawiać? Okazuje się, że niestety tak… Ministerstwo Zdrowia opublikowało, jak co dzień, najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem. Wynika z nich, że nie jest dobrze.

Na Twitterze i Facebooku pojawiła się informacja, że liczba osób, u których wykryto koronawirusa za pomocą testów w ciągu ostatniej doby wyniosła 811!

Nowe przypadki dotyczą województw:
śląskiego (181),
mazowieckiego (148),
małopolskiego (136),
pomorskiego (61),
wielkopolskiego (54),
lubelskiego (46),
podkarpackiego (46),
łódzkiego (39),
dolnośląskiego (23),
podlaskiego (17),
opolskiego (15),
kujawsko-pomorskiego (14),
świętokrzyskiego (12),
warmińsko-mazurskiego (11),
zachodniopomorskiego (6),
lubuskiego (2).

Resort ze smutkiem poinformował także o śmierci 14 zakażonych pacjentów.

Z przykrością informujemy o śmierci 14 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 48-M Łańcut, 76-K Tychy, 89-M, 77-M, 85-M, 90-K, 55-M, 75-K, 72-K, 96-K Racibórz, 66-K Gdańsk, 64-M, 86-K Kraków, 79-K Nowy Sącz. Większość osób miała choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 54 487/1 844 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Źródła: wiadomosci.onet.pl, wiadomosci.onet.pl, twitter.com
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter, Freepik

Może Cię zainteresować

zamknij