×

Koronawirus w Polsce 8 września. Po weekendzie liczba zakażeń znowu rośnie

Koronawirus w Polsce 8 września. Wczoraj bilans zakażeń powiększył się „jedynie” o 302 nowe przypadki — mamy powody do optymizmu? A może jest to jedynie skutek wykonania mniejszej ilości testów? Ministerstwo Zdrowia przedstawiło już najnowsze dane.

Rekordowy sierpień, spokojniejszy wrzesień

Gdy patrzymy na dane resortu zdrowia z pierwszego tygodnia września, można odnieść wrażenie, że pandemia nieco zwolniła. W stosunku do kolejnych rekordowych wyników z sierpnia (łącznie w sierpniu wykryto zakażenie koronawirusem u 21 684 osób w Polsce), początek września okazał się dość łaskawy. Wczorajszy przyrost zachorowań był jednym z najniższych w ostatnich miesiącach. Są powody do radości?

Przypomnijmy, że zmieniły się zasady izolacji i kwarantanny. Nowy plan resortu zdrowia zakłada, że odtąd osoby, które w trakcie 10 dni od nałożenia obowiązku kwarantanny nie wykazują objawów infekcji, nie muszą wykonywać testu na COVID-19. Przedtem taki test wykonywany był u każdego, kto miał kontakt z potwierdzonym przypadkiem zakażenia (nawet jeśli żadne objawy nie wystąpiły).

Dzięki nowym rozwiązaniom, w statystykach możemy mieć uwzględnionych mniej osób, które przechodzą zakażenie bezobjawowo.

Świetnie obrazują to dane z Ministerstwa Zdrowia. Wczoraj, gdy odnotowano jedynie 302 nowe przypadki zakażeń, resort poinformował o wykonaniu ponad 10,3 tys. testów. Dla porównania, jeszcze 1 września w ciągu doby wykonano 29,4 tys. testów na COVID-19, a 2. września było ich ponad 34,1 tys., a zatem kilkukrotnie więcej.

45 szkół pracuje w trybie zdalnym

Jak informuje Polsat News, wczoraj uczniów z czterech klas szkoły podstawowej w Dobrzeniu Wielkim odesłano na kwarantannę, ponieważ koronawirusa wykryto u księdza, który miał kontakt z uczniami.

Z kolei w Nysie koronawirusa wykryto u jednego z uczniów. Ostatecznie kwarantanną objęto aż 110 osób, nie tylko uczniów, ale i ich rodzin.

Mimo wszystko, zdaniem MEN nie ma powodów do niepokoju. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski przekazał, że jedynie 45 z 48,5 tys. placówek obecnie pracuje w trybie zdalnym.

Koronawirus w Polsce 8 września

5 godzin ciężkich rozmów pomiędzy lekarzami rodzinnymi i resortem zdrowia. Ministerstwo proponowało, by lekarz miał obowiązek zbadać każdego pacjenta, u którego nie ustępują objawy po 5 dniach od telefonicznej konsultacji. Wiadomo, że lekarze nie chcieli się na to zgodzić. Dlatego MZ zdecydowało o zmianie strategii.

Ostatecznie wizyta tradycyjna będzie zastąpiona drugą teleporadą, jeśli po 3-5 dniach objawy pacjenta nie ustąpią. Czy to będzie skutkować lepszą opieką medyczną?

W dzisiejszym raporcie MZ czytamy o kolejnych 400 przypadkach zakażeń. Dotyczą one województw:
małopolskiego (97),
mazowieckiego (52),
śląskiego (52),
dolnośląskiego (49),
wielkopolskiego (31),
pomorskiego (26),
zachodniopomorskiego (16),
podkarpackiego (16),
łódzkiego (12),
świętokrzyskiego (11),
podlaskiego (9),
kujawsko-pomorskiego (8),
opolskiego (7),
lubelskiego (6),
warmińsko-mazurskiego (4),
lubuskiego (4).

W komunikacie resortu zdrowia czytamy również o ofiarach śmiertelnych Covid-19:

Z przykrością informujemy o śmierci 12 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 69-M Zawiercie, 57-M Racibórz, 75-M Jarosław, 93-K Huwniki, 81-M Łódź, 85-M, 70-M, 63-M, 75-M Warszawa, 83-K, 52-K Kraków, 88-M Białawoda. Większość osób miała choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem w Polsce: 71 526/2 136 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij