×

Struktura zakażeń koronawirusem w Polsce. Najwięcej w szpitalach i przychodniach

Struktura zakażeń koronawirusem. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że do blisko 1/3 zakażeń COVID-19 w Polsce doszło poprzez kontakt z chorym w szpitalu lub przychodni.

Struktura zakażeń koronawirusem

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) opublikował w piątek dane dotyczące struktury zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce. Jest to stan na 8 kwietnia 2020 roku.

Z podanych informacji wynika, że niemal co trzeci przypadek zakażenia koronawirusem (30,1 proc.) jest spowodowany kontaktem z chorym w szpitalu lub przychodni. Jak zaznaczył GIS:

Dotyczy to zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego placówek ochrony zdrowia

Natomiast w 6,6 procentach zakażenia doszło w domach pomocy społecznej. Zdaniem GIS dane te wskazują na „pilną konieczność przestrzegania procedur i umiejętne używanie dostępnych środków ochrony indywidualnej”.

Przypadki zachorowań

Inspektorat przekazał, że „szczególnie trudna” sytuacja jest na Mazowszu. To tam dochodzi do największej liczby zachorowań w szpitalach oraz w DPS.

Zagadnienie to wymaga głębszej analizy. Widać jednak, że bezpieczeństwo w placówkach medycznych to nie tylko środki ochrony indywidualnej, ale także bezwzględne przestrzeganie procedur

W strukturze zakażeń, 35,5 proc. to przypadki osób, które zostały zarażone podczas kwarantanny, z czego 8,9 proc. wróciło z zagranicy. Natomiast w 26,6 proc. przypadkach doszło po kontakcie z osobą zakażoną.

Wśród danych GIS 27,8 proc. stanowią przypadki „inne”, czyli m.in. te, u których nie da się zidentyfikować źródła zakażenia.

Źródło zakażenia

Rzecznik GIS Jan Bondar poinformował, że w ponad 70 proc. przypadków źródło zakażenia jest znane. Wszystko dzięki dochodzeniu epidemiologicznemu. W jego ramach pracownik sanepidu dzwoni do osoby zakażonej i przeprowadza z nią bardzo szczegółowy wywiad odnośnie kontaktów z innymi osobami.

Osoba, z którą przeprowadzany jest wywiad, musi wskazać dane takich osób oraz kontakt do nich. To jest istotą dochodzenia. Jest niestety zawsze pewne ryzyko, że ktoś czegoś zapomni albo coś zatai. Dochodzenie obejmuje też inne czynności, podejmowane samodzielnie przez inspektorów na przykład w miejscu pracy zakażonego

Dlatego też w mediach pojawiają się komunikaty o poszukiwaniu pasażerów z określonego połączenia autobusowego na danej trasie, gdy nie było imiennych biletów. Jak dodał rzecznik:

Była na przykład sytuacja, że poszukiwano osób z kręgielni, gdy tego typu miejsca jeszcze funkcjonowały

Koronawirus w Polsce

W Polsce mamy obecnie 6088 przypadków zakażenia koronawirusem oraz 195 potwierdzonych zgonów.

Od przyszłego czwartku (16 kwietnia) będzie obowiązek zakrywania ust i nowa w miejscach publicznych, np. poprzez noszenie maseczek ochronnych. Podczas czwartkowej konferencji poinformowano, o zawieszeniu tegorocznych matur.

Źródła: www.rmf24.pl, tvn24.pl, zdrowie.wprost.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), pixabay.com

Polecane

Może Cię zainteresować