×

Konferencja prasowa rządu: Matury zawieszone, nakaz noszenia maseczek!

Zawieszenie tegorocznych matur! Jedną z ważniejszych informacji przekazanych przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego na dzisiejszej konferencji była informacja odnośnie tegorocznych matur i egzaminów. Kiedy się odbędą?

Zawieszenie tegorocznych matur

Mateusz Morawiecki potwierdził, że obecne obostrzenia zostają przedłużone do 19 kwietnia. Premier zaznaczył, że jest pewny, że Polska sobie poradzi oraz nie ukrywa, że gospodarka ucierpi. Według jego słów jednak krajowa gospodarka poradzi sobie dużo lepiej od innych.

Premier wspólnie z Ministrem Edukacji Dariuszem Piontkowskim potwierdził, że termin matur zostaje przesunięty i zostanie podany co najmniej 3 tygodnie przed terminem:

Wiemy, że macie ogromny stres i nie wiecie, kiedy wasze egzaminy się odbędą. Ze względów zdrowotnych przekładamy egzaminy na inny czas. Chcemy, abyście mieli czas na przygotowanie. Z co najmniej 3-tygodniowym wyprzedzeniem poinformujemy o nowych terminach

Szkoły oraz uczelnie mają pozostać nieczynne do co najmniej 26 kwietnia. Granica będzie zamknięta do 3 maja.

Nakaz noszenia masek

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski przedstawił nowe obostrzenie. Stwierdził także, że codziennie wykonywane jest 13 tys. testów i wciąż powiększane są te możliwości.

Od przyszłego czwartku (16 kwietnia) zostaje wprowadzony obowiązek noszenia masek ochronnych w przestrzeni publicznej. Mają zakrywać usta oraz nos, aby ograniczyć potencjalne zakażenia. Ma być to wstęp do powrotu Polaków do pracy, bo minister zaznacza, że funkcjonująca gospodarka jest podstawą do walki z koronawirusem.

Gdyby nie te restrykcje to mielibyśmy dzisiaj nawet 40 tysięcy chorych i byłoby jak we Włoszech, Francji czy Hiszpanii. Medycy musieliby decydować kogo leczyć. Gdyby te restrykcje zostały poluźnione i gdybyśmy spędzili święta jak dotychczas to za miesiąc chorych byłoby 50 tysięcy więcej. To oznaczałoby, że kilkaset osób zmarłoby.

Szumowski zaznacza, że chodzi o nakaz zasłaniania ust i nie musi być to maska. Wystarczy do tego szal lub domowa maseczka, którą można w prosty sposób zrobić w domu.

Wyjątkowe Święta

Minister oraz Premier odnieśli się do Świąt Wielkanocnych. Apelują o to, aby pozostać w domach oraz nie odwiedzać swojej rodziny. Chodzi o ratowanie ludzkiego życia oraz zmniejszanie potencjalnych zakażeń. Jak powiedział Mateusz Morawiecki:

Zbliżają się święta. Mamy gorącą prośbę, żebyśmy zostali w gronie wąskiej rodziny. Dla mnie to pierwsze takie święta, kiedy nie zobaczę się z rodziną. To ważne, abyśmy zostali w domach.

Kolejne zmiany oraz propozycje zostaną ujawnione po Świętach Wielkanocnych. Głównie chodzi o tarczę antykryzysową i jak rząd ma zamiar wspierać przedsiębiorców. Premier zapowiada stałą pracę nad pakietem ratunkowym dla gospodarki.

Źródła: www.se.pl
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), www.facebook.com

Może Cię zainteresować

zamknij