×

Obowiązek noszenia maseczek w Polsce? Minister Zdrowia zapowiada zmiany

Obowiązek noszenia maseczek w Polsce? Minister zdrowia zaczyna zmieniać zdanie w kwestii zasłaniania twarzy w miejscach publicznych. Zapowiada, że wkrótce może to być zalecane.

Obowiązek noszenia maseczek w Polsce

Nakaz zakładania maseczek ochronnych w miejscach publicznych wprowadziło już kilka państw, m.in. Włochy, Czechy, Wielka Brytania i Ukraina.

W Polsce nie ma jeszcze obowiązku zasłaniania twarzy. Mimo to wiele osób zaopatrzyło się w maseczki ochronne tuż po ogłoszeniu w kraju pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem.

Wówczas minister zdrowia, Łukasz Szumowski odradzał noszenie ich przez osoby zdrowe. Tymczasem przez wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Polsce zmienia on zdanie.

Jak powiedział w Magazynie TVN24:

Powoli powinniśmy iść w kierunku obowiązkowych maseczek na ulicach, w sklepach, w pracy. Mamy coraz więcej ludzi bezobjawowo zakażonych i wtedy ta maseczka ma sens.

Kiedy wejdzie nowe rozporządzenie?

Nadal jednak nie wiadomo, kiedy miałby wejść w życie powszechny obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Minister zdrowia zapowiedział jednak, że w każdym tygodniu mogą być wydawane nowe rozporządzenia.

Twierdzi także, że sytuacja epidemiczna w Polsce oraz to, jak działają wprowadzane regulacje, są na bieżąco monitorowane i analizowane. Tylko, że Polacy nie chcą czekać na odgórne zalecenia rządu i już robią zapasy środków ochrony.

Rozchodzą się jak świeże bułeczki

Problem w tym, że maseczki ochronne nie są łatwo dostępne. Jak już pojawią się w aptekach, to rozchodzą się jak „ciepłe bułeczki”. Działają jednak oddolne inicjatywy – pracownie krawieckie i osoby prywatne szyją od kilku tygodni maseczki wielorazowe, które trafiają do placówek ochrony zdrowia. Niektórzy sprzedają je na własną rękę. Należy jednak uważać na nieuczciwe oferty.

Rząd planuje utworzenie produkcji maseczek niemedycznych. Specjalnie zaangażowane w tym celu szwalnie miałyby miesięcznie wyprodukować ok. 40 mln maseczek. O tym planie informowała w sobotę Kancelaria Premiera.

Wykonanie maseczki ochronnej wcale nie jest takie trudne. Wystarczy kawałek materiału i dwie gumki recepturki. Wiele instrukcji, jak samemu zrobić maseczkę można znaleźć w Internecie.

Źródła: gazetawroclawska.pl, dziennikzachodni.pl
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), pl.freepik.com

Polecane

Może Cię zainteresować