×

Strajk pielęgniarek jest bliski?! Związek zawodowy podjął decyzję

Strajk pielęgniarek ma zmusić rządzących do publikacji ustawy covidowej. Jeżeli to nie pomoże, kolejnym krokiem może być strajk generalny.

Dodatkowe wynagrodzenie oraz uprawnienia dla lekarzy

Ustawa covidowa wraz z dodatkowymi przypisami zakłada m.in. podwyższenie wynagrodzeń dla lekarzy walczących z COVID-19 i brak kar dla medyków za nieumyślne błędy popełniane podczas leczenia zakażonych.

W tych trudnych dla nas wszystkich dniach rząd wspiera lekarzy i cały personel medyczny walczący z koronawirusem w sposób szczególny, również finansowo. Od dziś podnosimy ich wynagrodzenia o 100 proc. Nikt nie zasługuje na to bardziej, niż Oni.

– napisał premier na Twitterze.

Prezydent podpisał dokument 3 listopada. Jednakże wstrzymano publikację ustawy covidowej, ponieważ PiS stwierdził, że omyłkowo przyjęto poprawkę Sejmu zapewniającą dodatek wszystkim pracownikom medycznym walczącym z COVID.

Partia rządząca chce wrócić do pierwotnej wersji przepisu. Ta zakłada dodatki tylko dla personelu medycznego skierowanego przez wojewodę do walki z epidemią.

Strajk pielęgniarek

We wtorek Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) poinformował o podjęciu przygotowań do wszczęcia sporów zbiorowych.

Następnym krokiem może być strajk generalny.

– napisała na Twitterze Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych (FZZ).

„Uważamy, że jest to konieczne”

Jak informował wcześniej OPZZPiP:

Wszyscy pracownicy zatrudnieni w podmiotach leczniczych, którzy uczestniczą w wykonywaniu świadczeń zdrowotnych osobom chorym na COVID-19 lub osobom z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 z niecierpliwością czekają na wejście w życie zagwarantowanych ustawą dodatków miesięcznych do wynagrodzenia w kwocie 100 proc. ich miesięcznych wynagrodzeń.

Szefowa OPZZPIP Krystyna Ptok już 16 listopada ostrzegała, że sytuacja w służbie zdrowia jest krytyczna. Informowała też o przygotowywaniu sporów zbiorowych i nie wykluczała strajku generalnego:

Uważamy, że jest to konieczne. Ignorowanie środowiska pielęgniarek i położnych jest coraz częstsze.

OPZZPIP ostro skrytykował również plany polityków PiS, które zakładają przyznanie dodatków COVID-owych tylko dla określonych zawodów medycznych:

Uważamy, że to karygodne. Apelowaliśmy do premiera rządu o powstrzymanie tych zmian. Żądamy zagwarantowania bezpiecznych warunków pracy i wypłaty obiecanych dodatkowych wynagrodzeń za walkę Covid-19. Domagamy się godziwego traktowania pracowników przez kadrę kierowniczą w podmiotach leczniczych.

Źródła: businessinsider.com.pl, www.rmf24.pl, biznes.radiozet.pl, www.fakt.pl
Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Freepik

Może Cię zainteresować