×

Gigantyczny protest pod Sejmem. „W obronie Wolnych Mediów i Wolności Słowa”

Komitet Obrony Demokracji postanowił o sobie przypomnieć i to z przytupem. Rozpoczął się gigantyczny protest pod Sejmem. Do manifestacji w imię wolności przyłączyło się około 80 miast i miasteczek!

Lex TVN – o co chodzi?

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało i złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, który wzbudza wiele kontrowersji. Eksperci mówią wprost: chodzi o to, żeby pozbawić stację TVN koncesji na nadawanie. Chyba że stacja trafi w ręce nowego właściciela (obecnie jest nim koncern Discovery).

Jeśli projekt złożony przez grupę posłów PiS wejdzie w życie, w Polsce będą mogły działać tylko takie media, w których udział zagranicznego kapitału nie przekracza 49 procent (chyba że nadawca ma siedzibę na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a więc Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu).

Politycy PiS na czele z Markiem Suskim przekonują, że chodzi o to, by ochronić media w Polsce przed kapitałem rosyjskim, chińskim i arabskim. Ale te tłumaczenia, delikatnie mówiąc, nie wszystkich przekonują. W końcu TVN i KRRiT toczą spory nie od dziś. Obecna koncesja stacji wygasa 26 września 2021 r. TVN już od roku stara się o jej przedłużenie.

Apel w obronie stacji podpisało 771 redaktorów naczelnych. Projekt lex TVN spotkał się także ze sprzeciwem z Waszyngtonu i Brukseli.

Gigantyczny protest pod Sejmem

We wtorek 10 sierpnia o godz. 18 rozpoczęły się manifestacje w całej Polsce.

Najwięcej protestujących zgromadziło się przed Sejmem, żeby wyrazić swój sprzeciw wobec działań władzy. W proteście uczestniczą m.in. dziennikarze, politycy opozycji oraz społecznicy z kilkunastu formacji i stowarzyszeń.

Organizatorem protestu jest Komitet Obrony Demokracji.

Co godzina będzie nas przybywać.
Polska czeka na Was.
My, obywatele i obywatelki o rozmaitych poglądach i profesjach, wierni swoim różnym przekonaniom i wyznaniom, pochodzący z wielu środowisk społecznych i zawodowych, z polskich miast, miasteczek i wsi, świadomi, że jedną z najważniejszych podstaw demokratycznego państwa jest istnienie wolnych i niezależnych mediów, zgodnie z art. 54 Konstytucji RP, który głosi, że każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, „w trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny” – stajemy razem – by wyrazić naszą niezgodę i nasz sprzeciw wobec wszelkich działań mających ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce.
Bo Wolne Media, to Wolni Ludzie, a Wolni Ludzie, to Wolna Polska!

– napisali organizatorzy.

Gigantyczny protest pod Sejmem

Wiele polskich miast przyłączyło się do protestu

W mediach społecznościowych pojawiają się relacje z całej Polski. Wiele osób przyłączyło się do protestu w obronie wolnych mediów. Ludzie gromadzą się m.in. w Krakowie, Poznaniu, Lublinie i Gdańsku. Ich liczba stale rośnie.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować