×

Spowiedź przez smartfona jest ważna? Watykan wydał komunikat w tej sprawie

Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na życiu wszystkich. Odczuwają to również katolicy, którzy musieli zrezygnować z dotychczasowych praktyk – regularnego uczestnictwa w mszach i nabożeństwach, korzystania z sakramentów itd. Zbliżają się ważne dla katolików święta Bożego Narodzenia, a w tym szczególnym okresie pojawia się jeszcze więcej wątpliwości. Czy spowiedź przez smartfona jest ważna?

Msza święta w telewizji

Gdyby rok temu o tej porze ktoś powiedział, że wkrótce większość katolików będzie uczestniczyć w mszach transmitowanych w telewizji, a duchowni będą rozważać udzielanie sakramentów przez internet, zabrzmiałoby to zapewne równie prawdopodobnie, co scenariusz filmu fantasy. A jednak – niemal od roku właśnie tak wygląda rzeczywistość.

Hierarchowie kościelni udzielają dyspensy. Podkreślają jednak, że msza święta obejrzana w telewizji czy przez internet, nie zastąpi uczestnictwa w mszy w kościele.

Nic nie zastąpi udziału w mszy świętej na żywo

– podkreśla kardynał Mauro Piacenza, który jest Penitencjariuszem Większym Stolicy Apostolskiej.

Oczywiście, jeśli ktoś nie może z ważnego powodu uczestniczyć w liturgii i bierze udział w niej poprzez telewizję, dokonuje aktu pobożnego i duchowo pożytecznego

Przypomnijmy: dyspensa od obowiązku uczestnictwa w mszy świętej w niedzielę i święta została przedłużona do 27 grudnia.

Spowiedź przez smartfona

Kardynał Mauro Piacenza na łamach weekendowego wydania watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” wyjaśnił również wątpliwości, pojawiające się wokół sakramentu spowiedzi. Duchowni zastanawiają się nad bezpieczną alternatywą dla spowiedzi, do której wielu katolików przystępuje przed świętami Bożego Narodzenia. Czy taką alternatywą jest spowiedź przez telefon?

Kardynał Piacenza przedstawił stanowisko Watykanu w tej sprawie. Jak informuje Radio ZET, kardynał podkreślił, że w przypadku połączenia telefonicznego ”brakuje rzeczywistej obecności penitenta i nie dochodzi do przekazania słowa rozgrzeszenia. Są tylko wibracje elektryczne, które odtwarzają ludzkie słowa”.

Dostojnik przypomniał, że duchowny może udzielić zbiorowego rozgrzeszenia. Np. po wejściu na oddział szpitalny, gdy pacjenci znajdują się w stanie zagrożenia życia.

Do biskupa diecezjalnego należy ustalenie na podległym mu obszarze i relatywnie do poziomu zakażeń, bardzo ciężkich przypadków, w których dozwolone jest udzielenie zbiorowego rozgrzeszenia

– przekazał Piacenza.

Stanowisko Watykanu można podsumować zatem w kilku słowach: zbiorowe rozgrzeszenie — tak, ale spowiedź przez telefon — nie.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować