×

Kiedy rozebrać choinkę? W grę wchodzą trzy daty

Święta, święta i… wiadomo. To, co dobre, szybko się kończy. Chociaż w większości domów pięknie ubrane choinki nadal cieszą oko, niektórzy zastanawiają się już, kiedy rozebrać choinkę. Odpowiedź wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. W grę wchodzą trzy daty.

Kiedy rozebrać choinkę?

Ubieramy ją zazwyczaj przed Wigilią. Przyozdabiamy w piękne bombki, łańcuchy i światełka. Wkładamy dużo energii w to, by choinka była jak najpiękniejsza, by mogła cieszyć oko domowników i gości. Powitanie ze świątecznym drzewkiem jest radosne, ale — jak to w życiu —  pożegnanie bywa trudne. Do rozbierania choinki podchodzimy ze zdecydowanie mniejszym entuzjazmem. Być może nawet jesteśmy wdzięczni kotu, który pomógł nam „rozebrać” choinkę w ekspresowym tempie. Znów to samo — kolejne Boże Narodzenie będziemy obchodzić dopiero za rok.

Niektórzy dość szybko przystępują do ściągania ozdób z drzewka, szczególnie, jeśli mowa o żywej choince. Inni zwlekają z tym momentem tak długo, jak tylko się da. Tak naprawdę tradycja mówi o konkretnym dniu, w którym powinniśmy przystąpić do rozbierania choinki.

Trzy daty

Najpopularniejsza data to oczywiście 6 stycznia. W Kościele katolickim obchodzi się wtedy Objawienie Pańskie, potocznie nazywane świętem Trzech Króli. Wydarzenie to upamiętnia odwiedziny trzech mędrców, którzy udali się do Betlejem, by jako jedni z pierwszych powitać Jezusa.

Czujesz, że 6 stycznia to zdecydowanie za wcześnie? W takim razie druga szansa na rozebranie choinki to Niedziela Chrztu Pańskiego – pierwsza niedziela po święcie Trzech Króli. W 2023 r. uroczystości związane z obchodem tego dnia będą miały miejsce 8 stycznia. Tego dnia upamiętniamy chrzest udzielony Jezusowi przez Jana Chrzciciela w rzece Jordan. Jest to także dzień, w którym kończy się liturgiczny okres Bożego Narodzenia w Kościele katolickim.

Jest jeszcze trzecia data, która z pewnością szczególnie zainteresuje posiadaczy sztucznych drzewek. To 2 lutego – święto Matki Bożej Gromnicznej. Jeśli nie doświadczasz problemu sypiących się igieł, z rozbieraniem choinki możesz zaczekać właśnie na ten moment. Wówczas drzewko będzie stało w pomieszczeniu przez niespełna półtora miesiąca. A do kolejnego ubierana choinki już niedaleko, prawda?

 

Fotografie: Pexels (miniatura wpisu), www.pexels.com

Może Cię zainteresować