×

Godziny dla seniorów zostaną zniesione na stałe? Jest nowe rozwiązanie

Business Centre Club apeluje do rządu o likwidację godzin dla seniorów. Zamiast nich w sklepach miałyby się pojawić specjalne kasy dla seniorów powyżej 65 r.ż. Co na to rządzący?

Godziny dla seniorów

Godziny dla seniorów obowiązują od października. Wróciły jesienią, chociaż już wiosną wzbudzały liczne kontrowersje. Przypomnijmy: specjalne godziny w sklepach wyznaczone dla osób powyżej 60 r.ż. obowiązywały już podczas pierwszej fali zakażeń koronawirusem.

Handlowcy już wtedy podnosili argumenty, że wprowadzenie takiego rozwiązania nie jest korzystne ani dla sklepów, ani dla osób starszych. Jesienią temat powrócił. W tygodniu, w godzinach od 10-12, osoby poniżej 60 r.ż. nie mogą zrobić zakupów, również wtedy, gdy chcą pomóc seniorom w sprawunkach. Ale już osoby starsze mogą się zaopatrywać w pozostałych godzinach i niejednokrotnie chętnie z tego korzystają. W efekcie w godzinach 10-12 sklepy świecą pustkami, a potem przeżywają oblężenie. Czy w takich warunkach można mówić o zapewnieniu bezpieczeństwa komukolwiek?

Dlatego też decyzja rządu wzbudza wiele wątpliwości.

Osoby starsze nie mogą w tym czasie korzystać z pomocy osób młodszych przy czynnościach zakupu potrzebnych produktów. Gdy w określonym czasie na terenie marketu znajdują się wyłącznie osoby starsze, pojawiają się problemy np. z sięgnięciem po produkt na wysokiej półce. Osoby zatrudnione w takim markecie nie są w stanie pomóc każdemu klientowi. Przedpołudnie między godz. 10 a 12 to bardzo często czas południowej drzemki malutkich dzieci, kiedy młode mamy mają możliwość, aby przy śpiącym w wózku dziecku, spokojnie zrobić zakupy

– czytamy w komunikacie Business Centre Club.

Będą specjalne kasy dla seniorów?

A zatem jak rozwiązać problem? BCC proponuje, by zastąpić godziny dla seniorów specjalnymi kasami dla seniorów.

Zamiast godzin dla seniorów obowiązujących w sklepach, drogeriach oraz aptekach, pomiędzy godziną 10 a 12, wprowadzenie specjalnych kas tylko dla osób powyżej 65 r.ż.

– postuluje BCC, podkreślając, że obowiązujące teraz rozporządzenie nie jest racjonalnym rozwiązaniem.

Kasy tylko dla osób starszych, zdaniem BCC, „będą bardziej korzystne i adekwatne, zarówno dla seniorów, przedsiębiorców, jak również całego społeczeństwa”.

Nowe rozwiązanie miałoby dotyczyć przede wszystkim marketów. Co na to rząd?

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować