×

Koniec godzin dla seniorów! Minister Niedzielski podał konkretny termin

Koniec godzin dla seniorów. Minister zdrowia zapowiedział zmiany podczas czwartkowej konferencji prasowej. Wkrótce w godzinach 10-12 zakupy będą mogli robić wszyscy!

Zakupy między 10:00 a 12:00

Od 15 października w całej Polsce obowiązują tak zwane godziny dla seniorów. Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył je troską o zdrowie emerytów, dlatego przy okazji pozamykał siłownie, a zostawił otwarte kościoły.

Od połowy października w godzinach 10-12 w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach na pocztach mogą znajdować się, poza obsługą, wyłącznie osoby po 60. roku życia. Rozporządzenie już na samym początku okazało się bublem prawnym. Rządzącym zajęło tydzień, by zorientować się, że zakaz obsługiwania osób z innych przedziałów wiekowych w godzinach 10-12 objął wszystkie sklepy, w tym również sklepiki szkolne i punkty handlowe działające w placówkach oświatowych, jeszcze wtedy otwartych. To oznaczało, że uczniowie przez dwie godziny w ciągu dnia nie mogli nawet kupić kanapki, zaś sklepy stały puste, bo miały prawo obsługiwać tylko seniorów, którzy na ogół rzadko zaopatrują się w sklepikach szkolnych.

Organizację branżowe od początku nie ukrywały sceptycyzmu wobec takiego rozwiązania. Jak tłumaczył wiceprezes Polskiej Izby Handlu:

Osoby starsze i tak robią zakupy w różnym czasie, a sklepy między 10 a 12 były niemal puste. Natomiast po godzinie 12 w rezultacie tworzyły się w nich kolejki, a jak wiemy tłok w czasie pandemii nie jest pożądany.

Zresztą Związek Przedsiębiorców i Pracodawców od miesięcy przypomina, że znacznie lepszym sposobem na rozładowanie tłoku w sklepach byłoby przywrócenie handlu w niedziele, ale takiego rozwiązania rządzący w ogóle nie biorą pod uwagę.

Koniec godzin dla seniorów

W końcu doczekali się przynajmniej tego, że minister zdrowia wziął pod uwagę ich argumenty przeciwko godzinom dla seniorów. Podczas czwartkowej konferencji prasowej zapowiedział ich zniesienie z dniem 1 lutego.

Jest to jedna z zaledwie trzech zmian w zakresie znoszenia obostrzeń pandemicznych. Przy jednoczesnym utrzymaniu limitu 5 osób podczas zgromadzeń publicznych oraz imprez domowych (nie wliczając osób zaszczepionych dwiema dawkami), ograniczeniu możliwości uprawiania sportu do profesjonalistów, zamknięciu restauracji i hoteli dla gości oraz nauki zdalnej dla wszystkich uczniów powyżej III klasy szkoły podstawowej, rząd podjął decyzję o pełnym otwarciu galerii handlowych oraz galerii sztuki i muzeów.

Odmrożenie handlu, jak obiecał szef resortu zdrowia, będzie się łączyło z likwidacją godzin dla seniorów. Sprzyja temu również rosnący odsetek osób zaszczepionych w tej grupie wiekowej. Jak wyjaśnił minister Niedzielski:

Wykonujemy ten krok ostrożnie, by umożliwić stopniowy, bardzo powolny powrót do normalności. Zwrócili się do nas przedsiębiorcy z prośbą o zniesienie godzin dla seniora. Przychylimy się do apelu, godziny dla seniora będą zniesione od 1 lutego.

 

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, www.polsatnews.pl, biznes.radiozet.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować