×

Godziny dla seniorów zniesione. Rząd zawiesza obostrzenia na jeden dzień

Godziny dla seniorów zniesione? Tak, ale na razie tylko jednego dnia. Święta za pasem, a tłumy w sklepach są coraz większe. Wielu Polaków narzeka na ograniczenia, przez które nie można zrobić zakupów w godzinach 10-12. Stąd decyzja rządu, by przez jeden dzień przed świętami ograniczenia nie występowały.

Galerie znów zamknięte

Handlowcy czekali na informację o łagodzeniu obostrzeń. Tymczasem rząd po raz kolejny udowodnił, że potrafi robić „niespodzianki” przy okazji ważnych świąt.

Wszyscy pamiętamy jaki popłoch wywołała decyzja rządu na temat Wszystkich Świętych. Podobnie było kilka dni temu, kiedy rząd ogłosił kwarantannę narodową. Nowe obostrzenia mają obowiązywać od 28 grudnia i potrwają do 17 stycznia, a więc do końca przerwy szkolnej. To już trzecia taka decyzja w tym roku.

Przedsiębiorcy długo się nie nacieszyli decyzją o otwarciu galerii handlowych. Teraz znów muszą drżeć o przetrwanie, opłacenie rachunków i utrzymanie pracowników.

Po świętach otwarte pozostaną jedynie sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie i apteki. To kolejny cios wymierzony w firmy odzieżowe. Ale o dziwo rząd pozwolił na to, by nadal funkcjonowały sklepy z meblami.

Natomiast wszystkie restauracje nadal mogą wydawać posiłki jedynie na wynos. Zamknięcie sklepów w galeriach handlowych to dla nich kolejna ciężka próba. W okresie poświątecznym sklepy, w których rozpoczynały się wyprzedaże, mogły nadrobić zaległości.

Godziny dla seniorów zniesione?

Handlowcy walczyli o to, by w związku z obostrzeniami rząd przywrócił niedziele handlowe przynajmniej w okresie świątecznym. W tej kwestii udało się uzyskać względny kompromis. Jednak wielu klientów narzeka na godziny dla seniorów, które obowiązują od kilku miesięcy, konkretnie od 15 października 2020 roku.

Do dnia 27 grudnia 2020 r., z wyłączeniem dnia 24 grudnia 2020 r., obiekty handlowe lub usługowe (…) od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00–12.00 obsługują wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia

– czytamy w art. 12 rozporządzenia antycovidowego.

Każdego dnia, z wyjątkiem weekendów, w godzinach między 10 a 12 zakupy mogą zrobić jedynie osoby po 60 roku życia. To decyzja podyktowana troską o bezpieczeństwo seniorów, którzy są najbardziej narażeni na ciężki przebieg choroby Covid-19.

Część placówek wpuszcza w tym czasie jedynie seniorów. Inne wpuszczają wszystkich, ale przy kasie obsługują tylko osoby po 60. roku życia. To utrudnia zrobienie zakupów pozostałym. Wielu zwraca uwagę na to, że godziny dla seniorów jedynie przyczyniają się do wydłużenia kolejek, szczególnie w okresie przedświątecznym.

Dlatego rząd zrezygnował z godzin dla seniorów. Jednak tylko w Wigilię 24 grudnia (tak wynika z rozporządzenia antycovidowego).

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować