×

Premier Morawiecki komentuje kwarantannę narodową. Wystosował ważny apel

Premier potwierdza narodową kwarantannę, która będzie polegała na zamknięciu Polaków w domach do 17 stycznia. Apeluje do obywateli o solidarność i odpowiedzialność.

Twardy „lockdown” od 28 grudnia

Podczas wczorajszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził krążące od paru dni spekulacje o wprowadzeniu „twardego lockdownu”. W Polce został on nazwany „narodową kwarantanną”, co budzi podejrzenia, że pod górnolotnym określeniem rządzący chcą ukryć fakt, że sami nie przestrzegają wprowadzanych przez siebie obostrzeń. Było to wyraźnie widać podczas niedawnej hucznej imprezy z okazji urodzin Radia Maryja.

Kwarantanna zacznie się tuż po świętach, 28 grudnia i potrwa do 17 stycznia, czyli do końca ferii zimowych, skumulowanych w tym roku w jednym terminie. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził jej wprowadzenie na Facebooku i zaapelował do Polaków o zrozumienie:

Bardzo wszystkich proszę – bądźmy solidarni i odpowiedzialni. Przestrzegajmy zaleceń ekspertów i odpowiednich służb.

Premier potwierdza narodową kwarantannę

W ramach narodowej kwarantanny znów zostaną zamknięte wszystkie sklepy poza sprzedającymi artykuły pierwszej potrzeby, czyli spożywczymi, dla zwierząt, aptekami, drogeriami i salonikami z prasą. Otwarte będą także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe, czyli np. Ikea.

Hotele zostaną zamknięte dla wszystkich poza służbami mundurowymi, medykami, pacjentami szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze. Podjęto także decyzję o zamknięciu stoków narciarskich i tym razem podobno nawet interwencja prezydenta nie pomoże.

W noc sylwestrową od godz.19 wieczorem do 6.00 dnia 1 stycznia 2021 roku będzie obowiązywała godzina policyjna. 

Osoby przyjeżdżające do Polski transportem zorganizowanym zostaną objęte 10-dniową kwarantanną. Utrzymane zostaną obecne obostrzenia, czyli:

  • zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00, za wyjątkiem uczestników półkolonii organizowanych w czasie ferii zimowych
  • ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych,
  • limit 1 osoby na 15 m2 w miejscach sprawowania kultu religijnego
  • limit do 5 osób, nie licząc domowników, podczas spotkań towarzyskich i rodzinnych.
  • zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji,
  • przedłużenie zamknięcia siłowni, klubów fitness, aquaparków oraz lokali gastronomicznych, które mogą świadczyć usługi tylko na wynos.

Wszystkie te obostrzenia mają nas ustrzec przed zakażeniem na ostatniej prostej przed rozpoczęciem masowych szczepień. Premier Morawiecki i minister Niedzielski nie ukrywają, że wiążą z nimi ogromne nadzieje.

Źródła: www.facebook.com, wiadomosci.radiozet.pl, www.popularne.pl

Może Cię zainteresować

zamknij