×

Obostrzenia zostają przedłużone o kolejne 2 tygodnie. Są tylko małe wyjątki!

Obostrzenia zostaną utrzymane w branży gastronomicznej, hotelarskiej i fitness. Otwarcia doczekają się tylko galerie handlowe i sztuki. Od kiedy?

Sytuacja epidemiczna

W czwartek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 7 156 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i śmierć 389 posób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Chociaż od blisko trzech tygodni liczba nowych zakażeń ani razu nie przekroczyła 10 tysięcy, rząd Prawa i Sprawiedliwości ani myśli łagodzić obostrzeń. Jedyna branża, która doczeka się odmrożenia to handel i galerie sztuki.

Zamknięte pozostaną za to hotele, lokale gastronomiczne i kluby fitness. Te ostatnie zapowiadają, że bez względu na zakazy i tak wznowią działalność z początkiem lutego, a niektórzy restauratorzy już to zrobili. Wprawdzie rezultat szumnych deklaracji obywatelskiego nieposłuszeństwa pod hasłem „OtwieraMY” nie okazał się spektakularny, bo wielu restauratorów przestraszyło się mandatów i restrykcji, jednak wszystkie zamrożone branże coraz odważniej zapowiadają bunt przeciwko obostrzeniom.

Tymczasem rząd zachowuje się, jakby nie dostrzegał rosnącego napięcia i beztrosko zapowiada utrzymanie obostrzeń również w lutym. I to może nie być ostatnie słowo, bo jak ostatnio prognozował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, restauracje i hotele powinny pozostać zamknięte do maja.

Z nieoficjalnych informacji, do których dotarł Wprost wynikało, że na czwartkowej konferencji prasowej można się spodziewać ponownego otwarcia wszystkich sklepów w galeriach handlowych i na tym raczej koniec szaleństw. Jak wyjaśnił w programie Tłit Wirtualnej Polski minister zdrowia Adam Niedzielski, nie ma mowy o otwarciu hoteli ani stoków narciarskich, bo jeszcze by komuś przyszło do głowy wyjechać i uprawiać sport na świeżym powietrzu, co, jak powszechnie wiadomo, jest śmiertelnym zagrożeniem…

Obostrzenia zostają przedłużone!

Nieoficjalne informacje potwierdził szef resortu zdrowia na dzisiejszej konferencji prasowej. Jak przyznał:

Sytuacja wygląda lepiej i jest to zasługa dyscypliny, jaką zachowaliśmy w okresie feryjnym. Ale musimy powiedzieć o dwóch ryzykach: sytuacji międzynarodowej i nowych mutacjach koronawirusa.

Rzeczywiście przez dobrych kilka minut szczegółowo omawiał sytuację w Hiszpanii, Francji i Niemczech, dodając na koniec, że w Polsce nie jest jeszcze aż tak źle, ale pewnie będzie. Niedzielski ogłosił wejście w etap odpowiedzialności, który będzie obowiązywał do 14 lutego.

Ogromna większość dotychczasowych obostrzeń zostaje utrzymana, w tym zgromadzenia publiczne do 5 osób z zachowaniem dystansu społecznego, imprezy domowe do 5 osób (nie licząc osób zaszczepionych dwiema dawkami), możliwość uprawiania sportu wyłącznie dla profesjonalistów, utrzymanie zamknięcia restauracji i hoteli dla gości (wyjątek stanowią hotele pracownicze oraz noclegi dla medyków) i nauka zdalna dla wszystkich uczniów powyżej III klasy szkoły podstawowej.

Nielicznymi zmianami, zgodnie z przewidywaniami, będzie od 1 lutego pełne otwarcie galerii handlowych oraz galerii sztuki i muzeów, oczywiście w reżimie sanitarnym. Jak wyjaśnił minister Niedzielski:

Powołujemy się na ustalenia amerykańskich naukowców, którzy twierdzą, że galerie handlowe nie znajdują się na szczycie miejsc sprzyjających transmisji koronawirusa.

 


 

Źródła: next.gazeta.pl, biznes.wprost.pl, wiadomosci.gazeta.pl
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować