×

Godziny dla seniorów obowiązują od wczoraj. Za niestosowanie się, grozi mandat

Godziny dla seniorów są niebezpieczne dla osób młodszych. W przypadku pomyłkowego zrobienia zakupów między godziną 10:00, a 12:00 można zostać ukaranym dotkliwie wysokim mandatem i karą administracyjną. W tym czasie lepiej omijać sklepy z daleka!

Godziny dla seniorów są niebezpieczne

Temat godzin dla seniorów od początku budzi skrajne emocje. Większość społeczeństwa jest zdania, że powinny obowiązywać tzw. odwrotne godziny dla seniorów, co oznacza, że seniorzy nie mieliby możliwości robienia zakupów poza wyznaczonych przedziałem czasu. Takie rozwiązanie wydaje się racjonalne, biorąc pod uwagę, że osoby na emeryturze mają niemal nieograniczony czas i dużo łatwiej jest się im dostosować niż pracującym.

Niezależnie od oczekiwań ludzi, od wczoraj w całej Polsce obowiązuje zakaz robienia zakupów w godzinach od 10 do 12 przez osoby poniżej 60 roku życia. Nowe przepisy mają na celu ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19 w grupie wiekowej, którą uznaje się ze najbardziej narażoną na ciężki przebieg choroby. Okazuje się, że za złamanie obostrzenia można liczyć się z bardzo dotkliwą karę w wysokości sięgającej słynnych grzywien, które były nakładane na obywateli na początku epidemii. 

Ile wyniesie kara?

Wprowadzeniu godzin dla seniorów jest przeciwnych wielu właścicieli sklepów. Obawiają się, że powtórzy się sytuacja z wiosny, kiedy to w godzinach od 10:00 do 12:00 w placówkach handlowych było niemal pusto, ponieważ seniorzy ignorowali zalecenia rządu.

Teraz wszystkie osoby poniżej 60 roku życia muszą się mieć na baczności, bowiem w sytuacji, gdy w godzinach od 10:00 do 12:00 na teren sklepu wejdzie klient poniżej 60 roku życia, policja będzie mogła wystawić nie tylko wysoki mandat, ale także karę administracyjną. Mandat w wysokości 500 złotych oraz karę wynoszącą od 10 000 zł do 30 000 zł otrzyma wówczas właściciel sklepu. Karę może otrzymać także człowiek, usiłujący zrobić zakupy pomimo braku takich uprawnień.

Zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami, godziny dla seniorów mają na celu nie tylko ograniczenie zarażeń na terenie sklepów, ale także zminimalizowanie liczby osób, podróżujących w godzinach porannych autobusami, tramwajami oraz metrem. W ten sposób może dojść do zmniejszenia potencjalnych kontaktów seniorów z dziećmi i młodzieżą.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij