×

Pijani kierowcy stracą samochody. Jest podpis prezydenta Dudy

Drakońskie kary, surowe przepisy — jest podpis prezydenta Andrzeja Dudy, potwierdzający reformę Kodeksu karnego. Klamka zapadła. Pijani kierowcy stracą samochody! Ale to tylko jedna ze zmian…

Jest podpis prezydenta

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że pijani kierowcy są prawdziwą zmorą na polskich drogach. Jazda po alkoholu powinna być piętnowana na wszelkie możliwe sposoby. Ale już sam pomysł odbierania aut pijanym kierowcom wzbudzał spore kontrowersje. Szeroko komentowano także obszerną reformę Kodeksu karnego m.in. zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa. Dziś wiemy już, że protesty i apele nie pomogły. Prezydent Duda złożył stosowny podpis.

Przypomnijmy: w połowie listopada Sejm przegłosował nowelizację Kodeksu karnego, odrzucając weto Senatu.

W ramach reformy m.in. podnoszona jest górna granica kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat przy jednoczesnej likwidacji osobnej kary 25 lat więzienia. Wydłużono też okres przedawnienia zbrodni zabójstwa z 30 do 40 lat.

—  przypomina Wirtualna Polska.

Dodatkowo przewidziano wprowadzenie kary tzw. bezwzględnego dożywocia, czyli bez możliwości ubiegania się o warunkowe zwolnienie. Surowsze kary przewidziano także za przestępstwa o charakterze seksualnym i pedofilię. Do tej pory za gwałt ze szczególnym okrucieństwem obowiązywała kara do 15 lat pozbawienia wolności. Nowe przepisy mówią o każe od 5 do 30 lat więzienia, a nawet… dożywotnim pozbawieniu wolności.

Kolejna zmiana to wprowadzenie nowego typu przestępstwa. Chodzi o przyjęcie zlecenia zabójstwa oraz kary za przygotowanie do zabójstwa. 

Pijani kierowcy stracą samochody

Na tym nie koniec „niespodzianek” przygotowanych przez rządzących. Obszerna reforma Kodeksu karnego wprowadza także konfiskatę samochodów pijanych kierowców.

Przepadek auta ma być stosowany w przypadkach, gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promila lub jeśli spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub też w sytuacji recydywy.

— informuje portal Money.pl.

Zwiększy się również maksymalna kara, którą można wymierzyć za spowodowanie ciężkiego wypadku. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności, a obecnie do 12 lat

— podkreśla Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jeśli chodzi o konfiskatę pojazdu mechanicznego lub jego równowartości, przepisy wejdą w życie po upływie roku od dnia ogłoszenia ustawy.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreśla, że kary muszą być surowe, by skutecznie odstraszać przestępców.

Fotografie:

Może Cię zainteresować