×

Palisz tym w piecu? Grozi Ci bardzo wysoki mandat

Meble, parkiety, ramy okienne, opony tym absolutnie palić nie wolno! Mimo tego, że kary za palenie odpadami mogą sięgać nawet do 5 tysięcy złotych, to palenie śmieciami nie wyszło z mody. Czym w takim razie można? W końcu w Polsce nadal bardzo trudno o węgiel, a jego ceny są horrendalnie wysokie. Jednak strażnicy miejscy ostrzegają, że dla obywateli łamiących przepisy folgowania nie będzie!

kary za palenie odpadami

W Polsce sezon grzewczy już rozpoczęty. W tym roku jest to kwestia bardzo drażliwa dla obywateli, którzy do ogrzania domostw używają pieca starszej generacji. Szybujące ceny węgla zachęcają Polaków do palenia w piecach tym, co ma jakakolwiek wartość opałową.

Warto jednak zastanowić się, czy w obliczu tak wysokich kar za palenie odpadami opłaca nam się ten nie do końca zdrowy proceder. 5 tysięcy złotych – takiej kary możemy się spodziewać za naruszenie przepisów od września 2022 roku. Nieprzestrzegającym ustawy sąd może nałożyć także karę aresztu do 30 dni.

Strażnicy prowadzący kontrole maja prawo wejść przez całą dobę na plac, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, natomiast na pozostały teren w godzinach od 6:00 do 22:00. Obecnie jednak, są to praktyki wykonywane sporadycznie, a częściej strażnicy do kontrolowania używają dronów.

W całym 2021 r. statystycznie jedynie jedno gospodarstwo domowe na gminę zostało ukarane za naruszenie przepisów o ochronie powietrza, np. spalanie odpadów

– możemy przeczytać w raporcie PAS.

kary za palenie odpadami

Meble, ramy okienne, opony, kalosze

Wyobraźnia Polaków na temat opalania odpadami jest nieograniczona i część mieszkańców nie widzi w tym żadnego problemu. Strażnicy miejscy zaobserwowali jednak fakt, że świadomość ludzi jest znacznie większa niż jeszcze kilka lat temu.

Podczas interwencji strażnicy nie są już świadkami tak patologicznych sytuacji, jakie miały miejsce jeszcze przed kilkoma laty. Kiedyś na porządku dziennym było wykorzystywanie jako rozpałki plastikowych butelek. Palono gumowe kalosze, a raz nawet strażnicy znaleźli w palenisku kawałek nadpalonej opony. Teraz już takich drastycznych odkryć nie ma. Wciąż zdarzają się za to drewnopodobne materiały, które są wykorzystywane do palenia często z niewiedzy. To np. ramy okienne, płyty paździerzowe, które wydają się niektórym dobrym materiałem, ponieważ nie zdają obie sprawy, że znajduje się w nich niemal cała tablica Mendelejewa

– opowiada st. insp. Joanna Wojtach, rzecznik prasowa szczecińskiej straży miejskiej.

Zapewniają także, że w największych polskich miastach kontrole będą przeprowadzane za zbliżonym poziomie jak w poprzednich latach.

Źródła: www.o2.pl, wydarzenia.interia.pl
Fotografie: pixabay

Może Cię zainteresować