×

Godziny dla seniorów: gdzie będą obowiązywać i od kiedy?

Treści rozporządzenia jeszcze nie znamy, ale już pojawiają się pierwsze doniesienia, z których wynika, że tym razem będzie inaczej niż wiosną. Godziny dla seniorów wracają 15 października. Ale czy będą obowiązywać wszędzie?

Wracają godziny dla seniorów

Słyszymy wyraźnie, że są bardzo poważne uszczerbki na zdrowiu – również psychicznym – w sytuacji długotrwałej izolacji. To dlatego dzisiaj szukamy i znajdujemy rozwiązania hybrydowe, mieszane, które z jednej strony pozwalają uczyć zdalnie, w których dochodzi do szerokiego rozprzestrzeniania się Covid-19, ale z drugiej strony chcemy możliwie w wysokim stopniu utrzymać normalne funkcjonowanie społeczeństwa

— mówił premier podczas sobotniej konferencji prasowej.

W związku z próbami utrzymania „normalnego funkcjonowania” nie ogłoszono zmian w funkcjonowaniu szkół. Jednak po ostatnich raportach MZ na temat przyrostu zakażeń, dla wszystkich stało się jasne, że konieczna jest szczególna ochrona seniorów. Ci coraz częściej w ciężkim stanie trafiają do szpitali z powodu koronawirusa. Odnotowano również gwałtowny przyrost zgonów. Stąd decyzja o przywróceniu godzin dla seniorów.

Gdzie będą obowiązywać?

Godziny dla seniorów zaczną obowiązywać od czwartku 15 października. W praktyce oznacza to, że codziennie w dni powszednie (od poniedziałku do piątku) w godzinach 10:00 do 12:00, zakupy będą mogły zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Jednak dziennikarze RMF FM przekazują, że od tej reguły będą pewne wyjątki.

W rozporządzeniu ma znaleźć się zapis, że godziny dla seniorów będą dotyczyć jedynie sklepów z żywnością, drogerii i aptek. To oznacza, że będą obowiązywać np. w dyskontach lub niewielkich sklepikach osiedlowych. Ale już do wielkiego centrum handlowego nie tylko senior będzie mógł się wybrać w konkretnych godzinach.

Według nieoficjalnych doniesień, z rozporządzenia, którego dokładnej treści jeszcze nie znamy, wynika, że godziny dla seniorów nie będą obowiązywać w galeriach handlowych, na przykład w sklepach odzieżowych oraz w sklepach meblowych czy budowlanych.

Czy taki zapis ma na celu uniknięcie sytuacji z wiosny? Przypomnijmy, wtedy przepis odnośnie godzin dla seniorów przestał obowiązywać po ok. miesiącu. Powodem były liczne protesty i krytyka, z jaką spotkał się ten pomysł.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij