×

Słynny pisarz znieważył Andrzeja Dudę. W sieci nazwał głowę państwa „debilem”

Słynny pisarz znieważył Andrzeja Dudę. Jakub Żulczyk stwierdził, że najważniejszy człowiek w Polsce to „debil”, ponieważ nie posiada uporządkowanej wiedzy na temat procedur wyborczych w USA. Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście Północ zajmuje się już sprawą.

Wybory prezydenckie w USA

Zeszłoroczne wybory prezydenckie w USA wywoływały sporo emocji na całym świecie. Zwolennicy Donalda Trumpa do końca nie pogodzili się z jego przegraną i przekonywali, że głosowanie zostało częściowo sfałszowane. Do dziś nie milkną głosy, że blokada byłego prezydenta na Twitterze była celowym zabiegiem politycznym. Temat wyborów w USA znów powrócił jak bumerang. Tym razem jednak, głównym bohaterem zamieszania jest sam Andrzej Duda.

Gdy jesienią 2020 roku Andrzej Duda opublikował na Twitterze wpis, w którym pogratulował Joe Bidenowi pomyślnej kampanii prezydenckiej, wiele osób zarzucało mu, że w ukryty sposób sympatyzuje z Donaldem Trumpem.

Gratuluję Joe Bidenowi udanej kampanii prezydenckiej. W oczekiwaniu na nominację Kolegium Elektorów, Polska jest zdeterminowana, aby utrzymać wysoki poziom relacji z USA. Strategiczne partnerstwo dla jeszcze silniejszego sojuszu.

Na wpis głowy państwa bardzo mocno zareagował także pisarz, Jakub Żulczyk. Mężczyzna wykorzystał niuanse językowe, aby publicznie skrytykować prezydenta RP. W jego wypowiedzi pojawiło się wyjątkowo obraźliwe słowo.

Słynny pisarz znieważył Andrzeja Dudę

W nacechowanym osobiście poście Żulczyk nazwał prezydenta Dudę „debilem”. Wyraźnie widać, że pisarz (znany m.in. z powieści „Ślepnąc od świateł”) chciał wykorzystać szum medialny zaistniały wokół wyborów prezydenckich, aby przypomnieć o sobie. Postanowił wykazać się swoją wiedzą, ale niestety zrobił to w bardzo niekulturalny sposób.

Andrzej Duda, prezydent Polski, napisał na Twitterze, że czeka na nominację Joe Bidena, prezydenta-elekta USA, przez Kolegium Elektorskie. Jestem absolwentem american studies na Uniwersytecie Jagiellońskim w stopniu magistra (…) nigdy nie słyszałem, aby w amerykańskim procesie wyborczym było coś takiego, jak „nominacja przez Kolegium Elektorskie” (…) Prezydenta-elekta w USA „obwieszczają” agencje prasowe, nie ma żadnego federalnego, centralnego ciała ani urzędu, w którego gestii leży owo obwieszczenie. Wszystko co następuje od dzisiaj – doliczenie reszty głosów, głosowania elektorskie – to czysta formalność. Joe Biden jest 46 prezydentem USA. Andrzej Duda jest debilem.

Jak donosi portal wPolityce, prokuratura wszczęła już śledztwo w tej sprawie. Zawiadomienie złożyła osoba prywatna. Aleksandra Skrzyniarz Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie powiedziała:

Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście Północ w Warszawie skierowała w połowie marca 2021 r. do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Jakubowi Ż. Oskarżonemu zarzucono popełnienie czynu polegającego na publicznym znieważeniu w dniu 7 listopada 2020 r. na otwartym profilu w serwisie społecznościowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, poprzez użycie wobec ww. określenia powszechnie uznanego za obraźliwe (…) Przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, jak również złożył wyjaśnienia. Podejrzany wskazał, że wypowiedź ta stanowiła krytyczną ocenę działań Prezydenta.W ocenie prokuratury użyte przez podejrzanego określenie jest obraźliwe.

Za wspomniany paragraf grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Niedawno Andrzej Duda był widziany w miejscu publicznym bez maseczki ochronnej.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij