×

Tokio 2020: Skandal na otwarciu igrzysk. Telewizja się tłumaczy

Skandal na otwarciu igrzysk. Nikt nie mógł uwierzyć w to, co pokazała telewizja. Zaraz po zakończeniu transmisji wyemitowano krótkie przeprosiny.

Skandal na otwarciu igrzysk

W piątek (23 lipca) odbyło się oficjalne otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio 2020. W samej ceremonii wzięło udział ponad 950 ściśle wyselekcjonowanych osób. Natomiast w najbliższych dniach ponad 10 000 olimpijczyków z całego świata weźmie udział w najróżniejszych sportowych rywalizacjach.

Po płycie obiektu olimpijskiego przeszli tradycyjnie sportowcy ze wszystkich państw uczestniczący w igrzyskach. Było ich jednak mniej niż w poprzednich latach. Część zawodników została w wiosce olimpijskiej z powodu wewnętrznych ograniczeń covidowych, inni niebawem rozpoczynają rywalizację o medale.

– opisał przemarsz reprezentacji podczas ceremonii otwarcia igrzysk w Tokio wysłannik Sport.pl, Dominik Senkowski.

Sportowego ducha nie poczuła koreańska stacja telewizyjna MBC, którą zaatakowano z powodu obrazków pokazywanych podczas przemarszu niektórych reprezentacji. Sam początek nie zwiastował nic złego – podczas przemarszu Włochów pokazywano na ekranie pizzę, a obok kadry Norwegów wyświetlono łososia.

Jednakże sytuacja szybko uległa zmianie. Gdy na stadion w Tokio weszli Ukraińcy, koreańska telewizja ukazała zdjęcia z Czarnobyla. Natomiast podczas przemarszu reprezentacji Haiti, na ekranie pojawiła się informacja, że w tym kraju sytuacja polityczna jest bardzo napięta po zabójstwie prezydenta.

To jednak nie wszystko. W przypadku Wysp Marshalla podkreślono, że były miejscem prób jądrowych ze strony Stanów Zjednoczonych, a Syrię przedstawiono jako kraj z bogatymi podziemnymi zasobami, w którym od 10 lat trwa wojna domowa. Gdy na stadion wyszła reprezentacja Salwadoru, ukazał się obrazek Bitcoina, najpopularniejszej kryptowaluty na świecie.

Skandal na otwarciu igrzysk
Twitter

Stacja przeprosiła widzów

Nie trudno się dziwić, że wiele osób zniesmaczyły takie odniesienia do różnych państw. Zwłaszcza w momencie zapalenia znicza olimpijskiego – w starożytności był to okres, kiedy przerywano wojny.

Telewizja MBC nie miała innego wyjścia, jak tylko przeprosić swoich widzów. Wydano krótki komunikat w tej sprawie:

W dzisiejszej transmisji z ceremonii otwarcia użyto nieodpowiednich zdjęć podczas przedstawiania krajów takich jak Ukraina i Haiti, a także innych krajów. Przepraszamy widzów z Ukrainy i pozostałych krajów.

Jednakże nie tylko koreańska telewizja MBC zachowała się nieodpowiednio. Rosyjski pierwszy kanał publicznej telewizji „Rossija 1” nie wyświetliła przemarszu ukraińskiej reprezentacji – pokazano wtedy blok reklamowy. Natomiast kanadyjska telewizja CBC określiła koszykarza Patty’ego Millsa jako kobietę.

Impreza potrwa do 8 sierpnia.

Skandal na otwarciu igrzysk
Twitter
Źródła: www.sport.pl, www.o2.pl, www.sport.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować