×

Tokio 2020: Ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich

Dzisiaj nastąpiło oficjalne otwarcie igrzysk olimpijskich 2020 w Tokio. Najlepsi zawodnicy z całego świata staną do boju w różnych konkurencjach. Kto okaże się najlepszy i wróci do swojego kraju ze złotym medalem?

Wielkość i koszt organizowanych igrzysk olimpijskich 2020

Igrzyska Olimpijskie to największe masowe imprezy na świecie. Kosztują one miliardy dolarów i nie ma imprezy, która dorównywałaby im wielkością. Kraj, w których się odbywają, dumnie się tym chwali, jednakże… nie zawsze na tym zyskuje. Koszt imprezy w Tokio całościowo wyniósł 15,4 mld dol. (59,1 mld zł), czyli dwukrotnie więcej niż planowano. Pierwotnie budżet opiewał na kwotę 7,5 mld dol. (28,8 mld zł).

Skąd aż tak wysokie koszta imprezy? Pandemia, liczne decyzje organizatorów (zakaz kibiców z zagranicy, normy covidowe etc.) oraz powszechne niezadowolenie obywateli Japonii. Nie można przecież ukryć tego, że każdy kraj poniósł ogromne straty finansowe z powodu globalnej pandemii. Nie inaczej jest z Japonią. Mimo tego w pozytywnych szacunkach ekonomiści zakładają, że Kraj Kwitnącej Wiśni zarobi na igrzyskach od 37 do 47 mld. dol.

otwarcie igrzysk olimpijskich 2020
Twitter

Ile osób uczestniczy w igrzyskach olimpijskich?

W samej ceremonii otwarcia wzięło udział ponad 950 ściśle wyselekcjonowanych osób. Wśród nich znalazł się także cesarz Naruhito. To władca czysto reprezentacyjny, jednakże cieszący się ogromnym szacunkiem Japończyków. Wśród zaproszonych gości są także przedstawiciele olimpijczyków.

Liczba wszystkich uczestników igrzysk olimpijskich szacuje się na ponad 10 000 olimpijczyków. Do tego dochodzi także obsługa czy trenerzy poszczególnych kadr. To ogromne wyzwanie logistyczne dla japońskich służb, zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa oraz wszechobecnych obostrzeń.

To będą jedne z wyjątkowych igrzysk olimpijskich, albowiem będą się odbywać bez żadnej publiczności.

otwarcie igrzysk olimpijskich 2020
Twitter

Rekordziści medalowi

Najwięcej medali w historii posiadają Stany Zjednoczone w liczbie 2808 krążków. Na drugim miejscu jest nieistniejący już ZSRR (1204 medali), a trzecie miejsce mają Brytyjczycy (873). Polska znajduje się na dwudziestym trzecim miejscu z liczbą 73 medali.

Otwarcie igrzysk olimpijskich 2020

Igrzyskom olimpijskim zawsze towarzyszy specjalna ceremonia otwarcia. Zwykle jest to przedstawienie artystyczne, nawiązujące do kultury oraz sztuki gospodarzy. Nie inaczej jest w Tokio, gdzie można było obejrzeć niezwykły spektakl. Nagranie jest dostępne poniżej:

Źródła: innpoland.pl, www.polsatsport.pl, kierunektokio.pl, www.newsweek.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować