×

Siostry zatruły się muchomorem sromotnikowym. Nie udało się ich uratować

Siostry zatruły się muchomorem sromotnikowym, którego podarował im sąsiad. Po długiej walce z zatruciem, obie zmarły w szpitalu. Warto potraktować tę historię jako przestrogę przed spożywaniem leśnych grzybów, których bezpieczeństwa nie jesteśmy pewni.

Siostry zatruły się muchomorem sromotnikowym

Kobiety w wieku 66 i 80 lat, pochodzące z Wrześni, trafiły do Szpitala Miejskiego im. F. Raszei w Poznaniu z objawami silnego zatrucia. Lekarzom szybko udało się ustalić, że pacjentki zatruły się muchomorem sromotnikowym. Młodsza z sióstr była w znacznie gorszym stanie. Konieczny okazał się przeszczep wątroby.

Kobietę przewieziono do Warszawy, ale niestety w nocy ze środy na czwartek zmarła. Rzecznik Szpitala Miejskiego im. F. Raszei w Poznaniu lek. med. Eryk Matuszkiewicz opowiedział o szczegółach, związanych ze stanem pacjentek oraz o podjętym leczeniu. Z jego relacji wynika, że obie kobiety przyjechały  do szpitala w poniedziałek. Ich stan już wtedy był ciężki.

Jeżeli nasze leczenie nie pomaga, nie przynosi efektów, to ostateczną formą jest przeszczepienie wątroby. Dlatego pacjentka została zakwalifikowana, dojechała do Warszawy, ale niestety jej stan był tak ciężki, że po kilku godzinach, zmarła.

Pieczarka czy muchomor?

Starsza z kobiet zmarła w poznańskim szpitalu w czwartek nad ranem. Matuszkiewicz twierdzi, że doszło do pomyłki podczas klasyfikacji grzybów.

Była to młoda, mała forma muchomora sromotnikowego, które panie nazywały pieczarką. Nie były na grzybobraniu, podobno dostały je od sąsiada.

Od początku września na oddział toksykologii przyjęto już łącznie pięć osób, u których potwierdzono zatrucie muchomorem sromotnikowym.

To dużo, w zeszłym roku nie było tylu przypadków i nie było tak ciężkich zatruć jak teraz.

W zeszłym roku placówka nie odnotowała ani jednego przypadku śmiertelnego zatrucia grzybami.

Sezon grzybowy jest w pełni, dlatego należy być bardzo ostrożnym podczas poszukiwania okazów grzybów. W polskich lasach możemy znaleźć ogromną ilość gatunków grzybów wśród, których nie brakuje odmian niebezpiecznych dla zdrowia i życia. Niektóre z grzybów są tak przerażające, że lepiej omijać szerokim łukiem.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować