×

Przerażające grzyby w polskich lasach. Lasy Państwowe ostrzegają grzybiarzy

Grzyb, który przejmuje kontrolę nad owadami i zamienia je w… pokraczne roboty, przywodzące na myśl „zombie”. Nie, to nie jest opis taniego horroru. I chociaż brzmi to mało prawdopodobnie, przerażające grzyby w polskich lasach przy dużym szczęściu (lub nieszczęściu, zależy, co kto lubi), można odnaleźć podczas grzybobrania.

Przerażające grzyby w polskich lasach

Sezon na grzyby w pełni, a pasjonaci grzybów lub samego grzybobrania ochoczo chwalą się owocami swoich leśnych wypraw. Okazuje się jednak, że nawet najbardziej doświadczony grzybiarz może napotkać w lesie okaz, który wprawi go w osłupienie.

Zdjęcie tego niezwykłego pasożyta opublikowały w mediach społecznościowych Lasy Państwowe. Zdaniem pracowników trzeba mieć „sporo szczęścia i dobre oko”, żeby na niego trafić.

To stosunkowo rzadki grzyb, niewielki, niewystępujący na konkretnym podłożu jak grzyby mikoryzowe, saprotroficzne czy pasożytnicze związane z roślinami

— czytamy w komunikacie na Twitterze.

Gwiazdą tego wpisu stał się przerażający grzyb Ophiocordyceps ditmarii, w Polsce zwany maczużnikiem. To bliska rodzina do grzyba, zmieniającego mrówki w „zombie”.

Polski rodzaj «maczużnik» to Cordyceps – do którego w przeszłości zaliczano też wspomnianego w tweecie O. ditmarii. W wyniku badań molekularnych wyodrębniono nową rodzinę i w jej obrębie nowy rodzaj – Ophiocordyceps

— wyjaśniają Lasy Państwowe.

Co robi maczużnik?

Chociaż jest stosunkowo niewielki, to prawdziwy postrach w polskich lasach.

Jak wyjaśniają Lasy Państwowe, maczużnik pasożytuje na błonkówkach i w odrażający sposób deformuje swoje ofiary. Najpierw infekuje owady, a później w szybkim tempie rozrasta się w ich ciele. Nieszczęśnik w końcu umiera, natomiast grzyb przejmuje kontrolę nad jego ciałem. Owad staje się zdalnie sterowanym przez grzyba robotem, dzięki któremu maczużnik ma odpowiednie warunki (temperaturę i wilgotność) do rozwoju.

Maczużnik wypuszcza z głowy owada szypułkę, rozsiewając przy tym kolejne zarodniki. Proces może powtarzać się wielokrotnie.

Zdjęcia zamieszczone przez Lasy Państwowe powstały w Bieszczadach na terenie Nadleśnictwa Baligród. Nie oznacza to jednak, że grzyba można spotkać jedynie tam.

Trzeba przyznać, że świat natury może być równie fascynujący, co przerażający. Właściwości pasożytniczego grzyba robią wrażenie.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować