×

Samochód potrącił troje dzieci. Czy wina leży po stronie poszkodowanych?

Samochód potrącił troje dzieci. Poszkodowani trafili do szpitala. Policja prowadzi badania w celu ustalenia szczegółowych okoliczności wypadku. Póki co, wszystko wskazuje na winę dzieci.

Nagonka na kierowców

W ostatnich miesiącach znacznie więcej uwagi poświęca się kwestii bezpieczeństwa na polskich drogach. W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi, sporo mówi się o zasadach, których przestrzeganie teoretycznie może zmniejszyć ryzyko wypadku. Jednocześnie toczą się rozmaite kampanie, skupiające się na walce z nietrzeźwymi kierowcami oraz piratami drogowymi. Niejednokrotnie przedstawia się kierujących jako głównych winowajców kolizji. Tymczasem trzeba pamiętać, że wielu wypadków można by uniknąć, gdyby piesi z większą rozwagą poruszali się w obrębie jezdni i chodnika.

Wczoraj, 21 października około 13:00 we wsi Zaborze na ulicy Grojeckiej (województwo małopolskie) miał miejsce wypadek drogowy, do którego doprowadziło bezmyślne zachowanie pieszych. Troje dzieci wpadło pod samochód w trakcie przebiegania przez ulicę. Dwie dziewczynki i chłopiec trafili do szpitala. Rzecznik policji w Oświęcimiu asp. szt. Małgorzata Jurecka opowiedziała o szczegółach zdarzenia.

Do wypadku doszło w Zaborzu koło Oświęcimia. Dzieci wbiegły na pasy dla pieszych zza autobusu. Trafiły do szpitala.

Zarówno dwie 8-latki, jak i ich 7-letni kolega byli przytomni. Tylko jedno z dzieci doznało poważnych obrażeń. Policjantka przekazała:

Po szczegółowych badaniach lekarskich okazało się, że jedna z dziewczynek doznała poważnego urazu głowy. Pozostałe dzieci też pozostały w szpitalu na obserwacji.

Samochód potrącił troje dzieci

Małgorzata Jurecka stwierdziła, że wciąż trwa dochodzenie w sprawie okoliczności wypadku.

Policjanci ustalą dokładne okoliczności tego wypadku drogowego.

Niemniej jednak, policjantom udało się ustalić, że chwilę przed kolizją dzieci wbiegły na przejście dla pieszych zza autobusu. Najprawdopodobniej kierująca pojazdem kobieta dostrzegła je w ostatniej chwili. Na reakcję mogło być już za późno. Wiadomo, że sprawczyni wypadku ma 64 lata i pochodzi z Katowic. Nie podano do wiadomości publicznej czy w momencie wypadku kobieta była pod wpływem alkoholu bądź substancji odurzających.

Jak pokazują statystyki, potrącenie na pasach zwykle (90 procent przypadków) jest kwalifikowane jako wina kierowcy. Niekiedy zdarza się, że pieszy zostaje uznany współwinnym. Trzeba jednak pamiętać, że pieszy poruszający się po drogach publicznych, chodnikach i poboczach ma obowiązek przestrzegania zasad ruchu drogowego. Oznacza to, że wina za wypadek również może leżeć po jego stronie. W przypadku orzeczenia, że pieszy przyczynił się do wypadku, ubezpieczyciel OC ma prawo wypłacić niższe odszkodowania. Jeśli wina leży wyłącznie po stronie pieszego, może całkowicie zrezygnować z wypłaty świadczenia. Za winę pieszego uznaje się nieustąpienie pierwszeństwa pojazdowi mechanicznemu lub wtargnięcie pod koła. W drugiej ze wspomnianych sytuacji kierowca ma możliwość dochodzenia sprawiedliwości względem pieszego.

Fotografie: Maps Google, Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij