×

Salmonella w papryce! Użycie produktu może spowodować zatrucie pokarmowe

Salmonella w papryce! W środę Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie przed popularnym produktem, którego spożycie może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia konsumentów. Chodzi o „Paprykę słodką mieloną” z Hiszpanii.

Salmonella w papryce!

Warto regularnie śledzić komunikaty GIS, ponieważ te mogą czasami ratować nasze zdrowie, a w skrajnych przypadkach nawet życie. Doświadczenie pokazuje, że niebezpieczeństwo związane ze spożyciem konkretnego produktu, wcale nie należy do rzadkości. Podobne komunikaty odnośnie żywności, GIS publikuje regularnie.

Ostatnie komunikaty dotyczyły np. popularnego sera czy wędliny Mielonka Tyrolska, dostępnych w Biedronce.

Tym razem bakterię Salmonelli wykryto w produkcie „Papryka słodka mielona” 20 g. Papryka pochodzi z Hiszpanii. Numer partii to: 10 2021/1143. Producentem jest CARUM Sp. J. ul. Ogrodowa 42, 42-231 Cykarzew Północny.

Po przeprowadzeniu kontroli w zakładzie CARUM okazało się, że w dwóch z pięciu badanych próbek papryki słodkiej mielonej w opakowaniach 20 g oraz w jednej z pięciu badanych próbek papryki słodkiej w opakowaniach 25 kg, stwierdzono obecność salmonelli.

Papryka słodka może być dodawana do produktów spożywczych spożywanych bez obróbki termicznej. Pałeczki Salmonella mogą przeżyć nawet po długotrwałym przechowywaniu suchego produktu, a po spożyciu przez człowieka zanieczyszczonej żywności wywołać zatrucie pokarmowe

– czytamy w komunikacie GIS.

Firma wycofuje produkt ze sprzedaży

Po otrzymaniu wyników badań, firma CARUM wszczęła procedurę wycofywania produktu z obrotu handlowego. Zabezpieczono także pozostałą w magazynie ilość produktu konfekcjonowanego w opakowaniach po 20 g oraz w opakowaniach zbiorczych dostawcy.

Postępowaniu producenta będzie przyglądać się Państwowa Inspekcja Sanitarna. Warto jednak pamiętać, by sprawdzać nr partii, jeśli kupujemy wspomniany produkt. Każdy, kto już go użył, powinien skonsultować się z lekarzem, na wypadek wystąpienia objawów choroby. Te ujawniają się najczęściej do 24 godzin po spożyciu zanieczyszczonego produktu.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować