×

GIS wycofuje popularny serek ze sprzedaży. Może być groźny dla zdrowia

GIS wycofuje popularny serek ze sprzedaży, produkowany dla Biedronki. Spożycie produktu może prowadzić do groźnego zakażenia, szczególnie niebezpiecznego dla kobiet w ciąży! Wszyscy, którzy już zakupili serek, nie powinni go spożywać.

GIS wycofuje popularny serek

Podczas urzędowej kontroli żywności, w jednej z pięciu prób partii produktu wykryto bakterie Listeria monocytogenes. Chodzi o „Serek zakopiański Światowid z gór 200 g”, wyprodukowany dla Jeronimo Martins Polska S.A., ul. Żniwna 5, 62-410 Kostrzyn.

GIS podał szczegółowe dane niebezpiecznego produktu:

  • Numer partii/Data minimalnej trwałości: 14.07.2020
  • Wyprodukowano przez: SM MLEKOVITA, ul. Ludowa 122, 18-200 Wysokie Mazowieckie, Podhalański Zakład Produkcyjny w Zakopanem.

Produkt znika z Biedronki

SM Mlekovita oraz Jeronimo Martins Polska rozpoczęły procedurę wycofania ze sprzedaży „Serka zakopiańskiego Światowid” o wadze 200 g. To oznacza, że klienci nie dostaną tego produktu w Biedronce. Natomiast wszyscy konsumenci, którzy już go kupili (chodzi konkretnie o partię, wspomnianą powyżej), powinni go zutylizować lub oddać do sklepu!

Produktu nie należy spożywać. A to ze względu na wspomniane bakterie Listeria monocytogenes, wykryte podczas kontroli żywności. Spożycie produktów, które są zanieczyszczone wspomnianą bakterią, może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Groźna choroba i jej objawy

Żywność zanieczyszczona bakterią może prowadzić do listeriozy. To groźne zakażenie, które dla 20-30 proc. chorych kończy się śmiercią!

Spożycie serka jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Po spożyciu wadliwej żywności, może dojść nawet do obumarcia płodu i poronień, albo nabycia wrodzonej listeriozy przez noworodka.

U osób dorosłych rzadko występują objawy zakażenia. Ale dla osób starszych i tych, które mają obniżoną odporność, listerioza może skończyć się nawet zapaleniem mózgu, opon mózgowych i sepsą.

Fotografie: Facebook, Twitter

Może Cię zainteresować