×

Błąd na etykiecie piwa. Klienci zostali narażeni na poważne niebezpieczeństwo

Błąd na etykiecie piwa spowodował niemałe zamieszanie wśród konsumentów. Producent pomyłkowo nakleił oznakowania mówiące o braku procentów na butelkach zawierających zwykłe, alkoholowe piwo. To wielkie zagrożenie dla kierowców, kobiet w ciąży i karmiących!

Niebezpieczne piwo bezalkoholowe

Piwo zero procent cieszy się sporą popularnością. Choć nie jest w stanie zagwarantować doznań takich jak alkoholowy odpowiednik, to stanowi alternatywę dla ludzi, którzy z różnych powodów muszą unikać procentów. Takie rozwiązanie w szczególności cenią sobie osoby, które np. w trakcie imprezy nie mogą pić alkoholu, ponieważ czeka je powrót do domu własnym samochodem. Po zero procentowe piwo sięgają także ludzie zażywający leki, kobiety w ciąży oraz karmiące. Producent zapewnia bowiem, że jest ono w pełni bezpieczne dla organizmu. Niestety ostatni incydent pokazał, że nie możemy być tego całkowicie pewni.

Sanepid poinformował, że część opakowań popularnego piwa, które oznaczono jako bezalkoholowe, w rzeczywistości zawiera etanol.
Ludzie, którzy kupili napój przeżyli niemały szok, gdy wbrew zapewnieniom na etykiecie, po otwarciu butelek zauważyli, że mają do czynienia z klasycznym piwem. Jak podał Główny Inspektorat Sanitarny, chodzi o piwo Carlsberg Pilsner Premium 500 ml. Błędnie oznakowane butelki z piwem wycofano ze sprzedaży. Pracownikom sanepidu udało się ustalić, że źródłem zamieszania był błąd popełniony na linii produkcyjnej. W rezultacie część butelek zyskała niewłaściwą etykietę główną.

Błąd na etykiecie piwa

Niewłaściwe etykiety zamieszczone na butelkach z piwem marki Carlsberg informowały, że napój nie zawiera alkoholu. Tymczasem w środku znajdowało się piwo o 5-procentowej zawartości etanolu. Etykieta tylna była prawidłowa. Napisano na niej, że produkt zawiera alkohol. Spółka Carlsberg Polska poinformowała:

Kontretykieta na butelkach (etykieta tylna) oraz opakowanie zbiorcze (karton), w które piwo jest pakowane są oznaczone prawidłowo. Powyższa wada zaistniała z powodu błędu na linii produkcyjnej. W wyniku szczegółowej analizy oraz weryfikacji monitoringu potwierdziliśmy, że wada dotyczy 1,3 tys. butelek piwa.

Zgodnie z informacjami z Sanepidu i GIS, wycofane zostało piwo o numerach partii i dacie minimalnej trwałości: LPL03L/215, 30.04.22 10:14, LPL03L/215, 30.04.22 10:15, LPL03L/215, 30.04.22 10:16.

Błędnie oznakowane piwa były dostępne w Biedronce. Carlsberg Polska Sp. z o.o zaraz po otrzymaniu informacji o nieprawidłowej etykiecie zgłosił się do Jeronimo Martins Polska. Wprowadzono także procedury kontrolne, które mają pomóc w uniknięciu w przyszłości podobnych błędów.

Uwaga na piwo bezalkoholowe!

Trzeba pamiętać, że choć piwo bezalkoholowe nie zawiera etanolu, to wcale nie jest w pełni bezpieczne dla organizmu. W szczególności szkodliwe są piwa smakowe, które posiadają długą listę sztucznych składników. Wśród nich znajdziemy także ogromne ilości cukru bądź substancji słodzących. Zaletą piwa bezalkoholowego jest to, że nawadnia organizm, ponieważ nie wykazuje właściwości diuretycznych typowych dla klasycznego trunku. 

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Facebook, Pixabay

Może Cię zainteresować