×

Sinice nad Bałtykiem. Pomorski sanepid zamknął już 19 kąpielisk!

Sinice nad Bałtykiem dają się we znaki turystom. Obrzydliwy szlam i uciążliwy smród nie tylko utrudniają odpoczywanie na plaży, ale stanowią poważne zagrożenia dla zdrowia ludzi. Pomorski sanepid z tego powodu zamknął już 19 kąpielisk i plaż. Które konkretnie?

Sinice nad Bałtykiem

Wakacyjny koszmar turystów powrócił. Wzrost temperatur i brak silniejszego wiatru spowodował, że w wodach Zatoki Gdańskiej i Zalewu Szczecińskiego znowu zakwitły sinice. Pomorski sanepid był zmuszony zamknąć wiele kąpielisk. Najgorsza sytuacja jest w Trójmieście.

Serwis Kąpieliskowy GIS informuje, że 12 sierpnia sinice zakwitły w Gdańsku Jelitkowo i Orle. Jednak pozostałe kąpieliska (Świbno, Sobieszewo, Stogi oraz trzy plaże w Brzeźnie) są otwarte.

W Sopocie dla turystów aktualnie nie jest dostępne żadne z siedmiu kąpielisk. Podobna sytuacja występuje w Gdyni, gdzie zamknięte są wszystkie miejskie plaże — w Babich Dołach, Śródmieściu, Redłowie i Orłowie.

Czerwone flagi wywieszono również nad Zalewem Szczecińskim. Ze względu na sinice nie można korzystać z plaż w Jantarze, Mechelinkach, Mikoszewie oraz Rewie (wszystkie nad Zatoką Gdańską). Kąpać nie można się także w Stepnicy i Trzebieży (Zalew Szczeciński).

Sinice – potencjalne zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Jak się uchronić?

Jak możemy przeczytać w Serwisie Kąpieliskowym GIS, sinice mogą produkować toksyny, które są zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. Niebezpieczne jest picie zanieczyszczonej wody, kąpanie się w niej, a także wdychanie aerozoli, które zawierają toksyny sinicowe.

Nie wszystkie zakwity sinicowe są szkodliwe. Jednak nie jest możliwe ustalenie, czy dany zakwit jest niebezpieczny, czy też nie, tylko na podstawie wyglądu wody.

Jak uchronić się przed negatywnymi skutkami zakwitu?

    • – unikać kontaktu z kożuchem sinicowym i wodą o zmienionej barwie i nieprzyjemnym zapachu,

 

    • – nie poić nią zwierząt domowych,

 

    – nie używać jej do podlewania warzyw.

Główny Inspektor Sanitarny przypomina, że u osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się następujące dolegliwości:

    • – wysypka na skórze,

 

    • – swędzenie i łzawienie oczu,

 

    • – wymioty,

 

    • – biegunka,

 

    • – gorączka,

 

    – bóle mięśni i stawów.

Źródła: podroze.onet.pl, sk.gis.gov.pl, www.rmf24.pl, www.wprost.pl
Fotografie: Pexels, Wikimedia Commons (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować