×

Kąpieliska nad Bałtykiem zamknięte! Wakacyjny koszmar turystów powrócił

Kąpieliska nad Bałtykiem zamknięte z powodu namnażania się sinic. Sanepid ostrzega przed tymi niebezpiecznymi bakteriami.

Sinice nad Bałtykiem

Zła wiadomość dla tych, którzy chcieli w najbliższym czasie wypocząć nad Bałtykiem. Jak podaje Fakt, w ostatnim czasie doszło kumulacji warunków, które sprzyjają namnażaniu się sinic.

[Zakwity] wynikają w głównej mierze z ich zdolności do przyswajania azotu atmosferycznego, co predestynuje je do wzrostu w wodach, gdzie występują limity tego pierwiastka przy jednoczesnym dopływie znacznych ilości fosforu z rzek.

– wyjaśniła w rozmowie z serwisem prof. Tamara Zalewska, kierownik Zakładu Oceanografii i Monitoringu Bałtyku. Dodaje, że nie jest to zjawisko nietypowe.

Sinice to bakterie zaliczane do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Spotkać je możemy zarówno w wodach słonych, jak i słodkich. Pojawiają się, gdy temperatura wody i powietrza jest wysoka, a przy tym brakuje wiatru i fal.

Jak wyglądają? Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice unoszą się ku powierzchni wody i tworzą tam kożuchy. Wyglądają wtedy jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.

Kąpieliska nad Bałtykiem zamknięte

Sanepid przypomina, że kąpiel w morzu z sinicami jest zabroniona. Wytwarzane przez nie toksyny są groźne dla zdrowia człowieka. Zetknięcie się z nimi grozi wysypką na skórze, swędzeniem i łzawieniem oczu, wymiotami, biegunką, gorączką, bólami mięśni i stawów. W ekstremalnych przypadkach może przynieść zapalenie płuc, duszności lub symptomy podobne do grypy.

W związku z nagromadzeniem sinic, czyli tak zwanym zakwitem, Sanepid zdecydował o zamknięciu dużej liczby nadmorskich kąpielisk:

Wszystkich użytkowników kąpieli w kąpieliskach i miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli ostrzega się przed kąpielą w wodach, które są mętne i mają zmienioną barwę oraz ewentualnie zapach! Mętna woda o zmienionej barwie może świadczyć o zakwicie sinic.

Specjalny komunikat wydał także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej:

Sinice wytwarzają kilka rodzajów toksyn, m.in: hepatotoksyny, neurotoksyny, dermatotoksyny. Są groźne dla człowieka, gdyż można się zatruć np. dotykając lub wdychając je. Dlatego też część plaż nad Bałtykiem jest zamkniętych. Zakwit rozpoczął się również na Zalewie Wiślanym oraz na niektórych jeziorach. Zjawisko to jest widoczne z kosmosu.

Źródła: www.fakt.pl, www.rmf24.pl, zdrowie.radiozet.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować