×

Trąba wodna nad Bałtykiem. Nietypowe zjawisko było widoczne z plaży w Jastarni

Trąba wodna nad Bałtykiem zaskoczyła turystów wypoczywających na plaży w Jastarni. Niepokojące, ale i fascynujące zjawisko, można było dostrzec w niewielkiej odległości od wybrzeża. Wirujący lej uwieczniono na nagraniach.

Trąba wodna nad Bałtykiem

Są w przyrodzie zjawiska, które niepokoją, ale i zadziwiają. Z pewnością nie można ich spotkać na co dzień. Turyści w Jastarni mieli szansę zobaczyć jedno z takich właśnie zjawisk na własne oczy.

Trąba wodna pojawiła się na Półwyspie Helskim w niedzielę (10 lipca) przed południem. Jak twierdzą naoczni świadkowie, niecodzienną atrakcję można było podziwiać przez kilka minut. W sieci pojawiły się zdjęcia i nagrania, na których zarejestrowano wirujący lej. Ale z pewnością żadne z nich nie oddaje tego, co niektórzy turyści mogli zobaczyć w niewielkiej odległości od wybrzeża.

Synoptyk wyjaśnia

Trąba wodna jest rodzajem trąby powietrznej, powstaje jednak nad powierzchnią zbiorników wodnych. Zjawisko to może trwać od 5 minut do około godziny. Chociaż trąba wodna jest słabsza od tornada powietrznego, które powstaje nad lądem, ona także może okazać się groźna, np. dla osób znajdujących się w wodzie lub dla załogi małych samolotów.

Wirtualna Polska przytacza wypowiedź synoptyka Daniela Kowalczyka, który wyjaśnia, że trąba powietrzna powstaje w wyniku napłynięcia nad Polskę masy chłodnego powietrza znad Atlantyku.

Gdy nad stosunkowo ciepłym zbiornikiem wodnym przemieszczają się chłodniejsze masy powietrza, duża różnica temperatury powoduje, że zaczynają się one ogrzewać i unosić, w wyniku czego mogą powstać chmury cumulonimbus

– mówi synoptyk.

Nad powierzchnią wody formuje się pionowy, połączony z chmurą, wir w kształcie leja

– dodaje.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować