×

Dostali alerty o niebezpieczeństwie. Później ich oczom ukazał się straszny widok

Wał chmurowy, czyli chmura szelfowa, to rzadko spotykane zjawisko. Dlatego też „szczotkujące” niebo wprawiło w osłupienie mieszkańców stanu Luizjana na południu USA. Ich zachwyt mieszał się z przerażeniem, zwłaszcza, że chwilę wcześniej dostali alerty na telefon o nadciągającym niebezpieczeństwie. Niektórym jednak udało się zrobić spektakularne zdjęcia.

Alerty o burzy i niezwykłe zjawisko na niebie

Mieszkańcy stanu Luizjana dostali we wtorek 2 sierpnia alerty na telefon o nadciągającej burzy. Jakież było ich zdziwienie, gdy niedługo po otrzymaniu ostrzeżenia, na niebie pojawiła się spektakularna chmura, wyglądająca jak gigantyczna szczotka. Można było odnieść wrażenie, że „włosie szczotki” szoruje po dachach mijanych budynków.

Zachwyt ludzi mieszał się z przerażeniem. Widok takiej chmury z pewnością robił piorunujące wrażenie. Na szczęście niektórzy uchwycili to niezwykłe zjawisko na zdjęciach, dzięki czemu i my możemy je podziwiać w mediach społecznościowych. Chociaż chmura wygląda jak fotomontaż, to jest to tzw. wał chmurowy.

Wał chmurowy, inaczej chmura szelfowa. Co to jest?

Wał chmurowy, to potoczna nazwa „chmury szelfowej”, czyli chmury przytwierdzonej do podstawy chmury macierzystej, zazwyczaj burzowej, rzadko kłębiastej.

Czasem chmura szelfowa jest wielopiętrowa, przy czym każde z pięter jest uformowane inaczej. Tym razem towarzyszące jej strzępy były wyjątkowo gęste, a klin ponad nimi prosty, gładki i wyraziście zarysowany, przez co spotęgowały efekt wow

– opisuje portal Twoja Pogoda zjawisko, którego świadkami byli mieszkańcy Luizjany.

Czy te chmury są niebezpieczne? TAK!

Wał chmurowy występuje najczęściej na granicy burzowych frontów atmosferycznych oraz w superkomórkach. W jej rejonie zazwyczaj pojawia się gwałtowny wiatr, tzw. szkwał oraz intensywne opady deszczu. W związku z tym, specjaliści ostrzegają: jeśli zauważysz zbliżającą się chmurę szelfową, jak najszybciej znajdź bezpieczne schronienie. Zjawisko to nie tylko wygląda spektakularnie, ale może nieść ze sobą ogromne zagrożenie związane z bardzo porywistymi wiatrami, a nawet pojawieniem się tornada.

Źródła: www.o2.pl, www.twojapogoda.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować